تاثیر تصفیه آب در خارش بعد از حمام

تاثیر تصفیه آب در خارش بعد از حمام


هیچ چیز به اندازه گرفتن دوش آب گرم بعد از یک روز طولانی و خسته کننده یا تمرین شگفت انگیز نیست. وقتی آب گرم روی شما می ریزد، به نظر می رسد تقریباً تمام استرس هایی که احساس می کردید به طور ناگهانی از بین رفته است و باعث می شود احساس طراوت بیشتری داشته باشید. اما وقتی سرخوشی بعد از دوش گرفتن به خارش بدی تبدیل شود چه اتفاقی می افتد؟

خارش پوست شایع‌تر است که فکر می‌کنید. و حتی اگر از صابون‌های ملایم‌تر یا مالش‌های پوستی خشن‌تر استفاده کنید، این اثر از بین نمی‌رود، زیرا دلیل آن ممکن است از دوش گرفتن شما باشد. این آب سخت است، مشکلی که بیش از 85 درصد از خانواده‌های آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است، شاید به همین دلیل است که پس از حمام دچار خارش پوست می‌شوید.

آب سخت به دلیل توانایی جذب رطوبت از پوست، باعث خشکی و خارش بیشتر پوست می شود. خبر خوب این است که می توانید احساس خارش را برای همیشه از بین ببرید – همه اینها فقط با یک وسیله خانگی برای خانه خود.

تاثیر تصفیه آب در خارش بعد از حمام
تاثیر تصفیه آب در خارش بعد از حمام

مضرات آب سخت بعد از حمام

آب سخت چگونه بعد از حمام می تواند خارش ایجاد کند؟

آب سخت به آبی گفته می شود که حاوی مقادیر زیادی مواد معدنی محلول مانند کلسیم و منیزیم و در برخی موارد آهن و منگنز باشد. هنگامی که آب از میان سنگ ها و خاک نفوذ می کند، مواد معدنی سنگ آهک، گچ یا گچ را جذب می کند. هرچه آب سخت‌تر باشد، مواد معدنی بیشتری دارد، که می‌تواند پوست شما را به طرق مختلف خراب کند:

آنها صابون ها و پاک کننده های پوست را کم اثر می کنند

مواد معدنی بد موجود در آب سخت برای صابون‌ها و پاک‌کننده‌های پوست، حتی صابون‌های گران‌قیمت، نامناسب هستند. وقتی آب حاوی مواد معدنی زیادی باشد، صابون را به خوبی حل نمی کند. در عوض، مواد معدنی ترکیب شده و با صابون واکنش نشان می دهند تا یک «فض صابون» ایجاد کنند. این لایه چسبناک و درشت به پوست می‌چسبد و شستن آن دشوار است. همچنین ممکن است احساس کنید که لایه‌ای از باقیمانده روی پوست شما وجود دارد و احساس “تمیز” نیست.

پوست را آبرسانی می کنند

آب سخت همچنین پس از حمام، رسوبات کلسیم سختی را روی پوست بر جای می گذارد. وقتی این پوسته ها به پوست شما می چسبند، ترکیب شیمیایی روغن را تغییر می دهند و روغن های طبیعی را که به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند، از بین می برند. و نتایج؟ پوست خشک و خارش دار بعد از حمام – درست حدس زدید! سپس این احتمال وجود دارد که آب دوش شما خیلی داغ باشد یا برای مدت طولانی در دوش گرم و بخار قرار گرفته باشید. افرادی که با آب بسیار داغ و سخت دوش می گیرند یا برای مدت طولانی در آب می مانند، اغلب به دلیل مسدود شدن منافذ پوست دچار خشکی، چین و چروک و جوش می شوند که ممکن است معضل پس از حمام را توضیح دهد.

برای افرادی که پوست حساس، اگزما یا پسوریازیس دارند، حتی بدتر است.

آنها سد محافظ پوست را ضعیف می کنند

مواد معدنی که پوست را لایه برداری می کنند و ناخالصی های موجود در آب سخت می توانند رادیکال های آزاد را تشکیل دهند که بافت الاستیک و کلاژن را تجزیه می کنند – دو ماده مهم برای پوست ما برای سالم، محکم و شاداب به نظر می رسد. مطمئن. از آنجایی که سد پوستی با گذشت زمان ضعیف می‌شود، می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی مانند تحریک، آکنه، روزاسه، اگزما و هیپرپیگمانتاسیون شود. علاوه بر این، رادیکال های آزاد می توانند به میکروبیوم پوست آسیب برسانند و آن را خشک، کدر، پوسته پوسته و ایجاد چین و چروک کنند.

آنها تعادل ظریف pH پوست را بر هم می زنند

با نگاهی به برچسب محصول مراقبت از پوست خود، ممکن است “pH” را در جایی روی آن ببینید. این به این دلیل است که حفظ تعادل pH پوست برای سالم به نظر رسیدن پوست ضروری است. متأسفانه، آب سخت می تواند این تعادل ظریف را به هم بزند و منجر به خارش بعد از حمام و سایر مشکلات پوستی شود.

PH اسیدیته یا قلیائیت را در مقیاس 0 تا 14 اندازه گیری می کند که 7 خنثی است. پوست ما دارای pH طبیعی در حدود 5.5 است که کمی اسیدی است. این محیط اسیدی به جلوگیری از رشد باکتری های مضر روی پوست ما کمک می کند و از عملکرد سد طبیعی پوست پشتیبانی می کند.

با توجه به مواد معدنی موجود در آب سخت، آب قلیایی در نظر گرفته می شود. این بدان معناست که شستن پوست با آب سخت می تواند تعادل pH طبیعی پوست را با افزایش PH آن برای قلیایی شدن بیشتر مختل کند. اختلال pH پوست می تواند منجر به مشکلات پوستی مختلف از جمله خشکی، سوزش، آکنه و پیری زودرس شود.

آب سخت نه تنها دشمنی برای سلامت پوست شماست، بلکه می‌تواند مشکلات پرهزینه، شرم‌آور و ناراحت‌کننده دیگری نیز ایجاد کند. در اینجا تعداد کمی از آنها هستند:

موهای خشک و وز

همانطور که آب سخت می تواند برای پوست مضر باشد، می تواند به طور قابل توجهی به مو آسیب برساند. ترکیب معدنی آب سخت می تواند روغن های طبیعی مو را از بین ببرد و به موهای خشک، شکننده و بی روح منجر شود. علاوه بر این، آب سخت می تواند باعث تجمع مواد معدنی در پوست سر و مو شود و مدیریت و حالت دادن مو را دشوار کند.

علاوه بر این، اگر اخیراً موهای خود را رنگ کرده اید، شستن موهای خود با آب سخت می تواند باعث از بین رفتن سریع رنگ شود و موهای شما کدر و بی روح به نظر برسد.

آب سخت همچنین می تواند موهای شما را خشن، مستعد گره خوردن و شکستگی کند و حفظ و سالم ماندن آن را سخت تر کند. و درست مانند هنگام دوش گرفتن با آب سخت، کف کردن خوب موها می تواند برای موها مشکل باشد و منجر به آسیب بیشتر در اثر شستشو و نیاز به شامپوی بیشتر شود.

لکه ها و لکه ها

برای مو و پوست شما، آب سخت همچنین می‌تواند رسوبات معدنی را روی ظروف، ظروف، دوش‌ها، شیرآلات و موارد دیگر بر جای بگذارد و تمیز کردن را به یک کابوس تبدیل کند.

کتری می جوشد و شما زمان زیادی را صرف پولیش کردن لیوان ها و ظروف نقره می کنید. در برخی موارد، کلسیم کلسیم می تواند باعث آسیب دائمی به سطوح ظریف و در نتیجه تعمیرات پرهزینه شود.

لباس های کثیف و کثیف

آب سخت همچنین می تواند بر روی لباس های شسته شده شما تأثیر بگذارد. مواد معدنی حل شده می توانند پارچه ها را سفت کرده و رنگ ها را محو کنند و لباس های شما را کسل کننده و کدر جلوه دهند. علاوه بر این، مواد معدنی می توانند با مواد شوینده تداخل کنند و اثر آن را کاهش دهند و کثیفی را پشت سر بگذارند. در نتیجه، ممکن است برای دستیابی به نتایج دلخواه به مواد شوینده یا نرم کننده بیشتری نیاز داشته باشید و در نتیجه هزینه های بیشتری برای محصولات لباسشویی افزایش دهید.

گرفتگی لوله

مواد معدنی موجود در آب سخت نیز می توانند برای لوله کشی خانه شما مشکل ساز باشند. رسوبات کلسیم و منیزیم زمانی که آب سخت از طریق لوله ها جریان می یابد، باقی می ماند. دیر یا زود، این مواد معدنی در لوله‌ها جمع می‌شوند و آن‌ها را مسدود می‌کنند، مانند کلسترول که می‌تواند شریان‌ها را مسدود کند. علاوه بر کاهش جریان آب، گرفتگی لوله ها به معنای فشار کمتر آب و تعویض لوله های گران قیمت در موارد شدید است.

تجهیزات آسیب دیده

گویی اثرات آنها بر روی پوست، مو و لوله ها کافی نیست، مواد معدنی موجود در آب سخت می توانند در داخل وسایلی که از آب استفاده می کنند تجمع کنند. این تجمع می تواند باعث شود وسایلی مانند ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و آبگرمکن برای گرم کردن آب بیشتر کار کنند و در نتیجه مصرف انرژی و قبض برق بیشتر شود. علاوه بر این، مواد معدنی می توانند عناصر گرمایش را در طول زمان بپوشانند و عملکرد دستگاه را کاهش دهند و باعث گرم شدن بیش از حد و از کار افتادن آنها شوند.

چگونه بفهمیم آب شما سفت است یا نرم؟

اگر در مورد سختی آب کنجکاو هستید، به سادگی کد پستی خود را در موتور جستجو وارد کنید تا یک تخمین تقریبی بدست آورید. برای دقت بیشتر، یک کیت تست آب بخرید تا سطح مواد معدنی خاص در آب خانه خود را بهتر درک کنید.

با انجام آزمایش آب، می توانید تعداد دقیق ذرات در هر گالن (واحد سختی) را تعیین کنید و مواد معدنی خاصی را که در سختی آب نقش دارند، شناسایی کنید. به عنوان مثال، نتایج آزمایش ممکن است غلظت 15 ذره در هر گالن را به دلیل آهن و منگنز نشان دهد. با این اطلاعات، می توانید راه حل هایی را کشف کنید که به طور موثر با مشکلات سختی مقابله می کند و این عناصر نامطلوب را از منبع آب خود حذف می کند.

البته، اگر در منطقه‌ای با آب بسیار سخت زندگی می‌کنید، احتمالاً متوجه علائم آشکاری خواهید شد، مانند مواردی که قبلا ذکر شد. اگر این علائم را مشاهده کردید، به احتمال زیاد آب شما سفت است. اما باز هم، تنها راه برای اطمینان از آزمایش آب است.

فواید آب نرم برای پوست، مو و خانواده

هنگامی که به آب نرم روی می آورید، موها و پوست شما بلافاصله بعد از حمام تمیزتر، صاف تر و کمتر دچار خارش می شوند. صابون و شامپو شما به راحتی کف می کند و برای مبارزه با اثرات آب سخت نیازی به استفاده از لوسیون و مرطوب کننده نخواهید داشت. با آب نرم، موها و پوست شما در نهایت قادر به تنفس و بازسازی طبیعی خواهند بود و در نتیجه ظاهری سالم‌تر و درخشان‌تر از سر تا پا دارند.

اما این همه چیز نیست. آب نرم همچنین تأثیر مثبتی بر دیگر جنبه های روتین روزانه شما خواهد داشت. لباس‌های شست‌و‌شوی شما به‌طور مجللی نرم می‌شوند و ظروف و ظروف شما پس از بیرون آوردن از ماشین لباس‌شویی تمیز و درخشان خواهند بود. حتی لوله‌ها، لوله‌کشی‌ها و وسایلی که از آب استفاده می‌کنند، کارآمدتر، با انسداد و آسیب کمتر و عمر بسیار طولانی‌تری کار می‌کنند.

تغییر به آب نرم یک راه ساده برای ارتقاء تجربه دوش گرفتن و بهبود روال روزانه شماست. و در حالی که برخی از بهترین نرم کننده های آب موجود امروزی ممکن است کمی حقه به نظر برسند، نصب یکی از آنها در دراز مدت در هزینه و زمان شما صرفه جویی می کند.

چگونه نرم کننده های آب به جلوگیری از خارش پوست بعد از حمام کمک می کنند

اگر اغلب بعد از دوش گرفتن احساس خارش می کنید یا هر یک از مشکلات ذکر شده قبلی را تجربه می کنید، راه حل ممکن است به سادگی نصب یک نرم کننده آب باشد. این دستگاه ها برای حذف مواد معدنی قوی موجود در آب سخت مانند کلسیم، منیزیم و آهن طراحی شده اند و آب را نرم می کنند.

سیستم های نرم کننده آب در تصفیه آب

نرم‌کننده‌های آب از روش‌های مختلفی برای تصفیه آب استفاده می‌کنند، اما رایج‌ترین دو روش عبارتند از:

  • نرم کننده آب بر پایه نمک

نرم کننده های آب مبتنی بر نمک از طریق فرآیندی به نام تبادل یونی کار می کنند. آب سخت از یک لایه پلاستیکی حاوی ذرات با بار منفی عبور می کند. این ذرات یون‌های کلسیم و منیزیم با بار مثبت را در آب جذب کرده و نگه می‌دارند و یون‌های سدیم موجود در نمک موجود در مخزن آب نمک نرم‌کننده را جایگزین می‌کنند.

در نتیجه آب فاقد مواد معدنی سخت کننده بوده و نرم می شود. به طور دوره‌ای، لایه رزین با شستشوی آن با محلول نمکی بازسازی می‌شود تا ذرات رزین دوباره شارژ شود و توانایی آنها برای حذف مواد معدنی سخت‌تر بازیابی شود.

این روش برای تصفیه آب سخت بسیار کارآمد و موثر است و برای خانوارهایی با غلظت بالای مواد معدنی محلول مناسب است. با این حال، فرآیند بازسازی نیاز به نمک دارد و تخلیه فاضلاب شور می تواند اثرات زیست محیطی داشته باشد.

  • نرم کننده آب بدون نمک

نرم‌کننده‌های آب بدون نمک که به نام‌های رسوب‌زدا یا نرم‌کننده‌های آب نیز شناخته می‌شوند، با تغییر ساختار مواد معدنی سخت در آب از طریق فرآیندی به نام تبلور به کمک قالب عمل می‌کنند. نمونه (TAC). این فرآیند شامل استفاده از یک رزین یا محیط کاتالیزوری ویژه برای جذب مواد معدنی سخت و تشکیل کریستال های میکروسکوپی در اطراف آنها است که از چسبیدن آنها به سطوحی مانند لوله ها، شیرها و غیره و تجهیزات جلوگیری می کند.

بر خلاف آنالوگ های مبتنی بر نمک، نرم کننده های بدون نمک مواد معدنی سخت را از آب حذف نمی کنند، به این معنی که آب محتوای معدنی طبیعی خود را حفظ می کند. با این حال، مواد معدنی از تشکیل رسوبات جلوگیری می کنند که در غیر این صورت می تواند منجر به مشکلاتی مانند گرفتگی، خوردگی و کاهش جریان آب شود.

معمولاً نرم‌کننده‌های بدون نمک برای آب بسیار سخت نسبت به نرم‌کننده‌های مبتنی بر نمک مؤثر نیستند. با این حال، آنها جایگزین خوبی برای آب نسبتاً سخت یا برای کسانی هستند که می خواهند از افزودن سدیم به آب خود اجتناب کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *