دستگاه تصفیه آب UV

دستگاه تصفیه آب UV


نکات مهم هنگام خرید سیستم تصفیه آب UV

دستگاه های تصفیه آب UV در انواع و اندازه های مختلف تولید می شوند. برخی از انواع برای موقعیت های خاص بهتر از سایرین مناسب هستند. به عنوان مثال، خانه ای که از آب چاه استفاده می کند، نسبت به خانه ای که به منبع آب شهری متصل است، نیاز به ضدعفونی آب بیشتری دارد.

صرف نظر از منبع آب یا اندازه خانه شما، یک دستگاه تصفیه آب UV وجود دارد که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد. در زیر می توانید اطلاعاتی در مورد انواع دستگاه های تصفیه آب UV، نحوه اندازه گیری سیستم UV خود و سایر نکات هنگام خرید سیستم برای خانه خود بیابید.

مفاهیم اولیه فیلتراسیون آب با اشعه ماوراء بنفش

دستگاه های تصفیه آب UV برای ضد عفونی کردن آب حاوی باکتری، ویروس و انگل استفاده می شود. رایج ترین کاربرد برای تصفیه آب UV، آب چاه است، اما بسیاری از صاحبان خانه ها در موارد نادری از آلودگی، از آب شهری خود در برابر میکروارگانیسم ها محافظت می کنند.

سیستم های UV از لامپی استفاده می کنند که نور UV-C را ساطع می کند، طول موج خاصی از نور ماوراء بنفش که میکروارگانیسم ها را غیرفعال می کند. پس از خنثی شدن، این آلاینده های میکروبی نمی توانند بازسازی شوند و دیگر تهدیدی نیستند.

با این حال، آب عرضه شده به سیستم UV باید تا حد امکان تمیز باشد. مواد معدنی، رسوبات و خاک از رسیدن اشعه ماوراء بنفش به میکروارگانیسم هایی که قرار است آنها را خنثی کند، جلوگیری می کند.

بنابراین، سیستم های پیش تصفیه، مانند نرم کننده های آب و فیلترهای رسوب، برای فیلتراسیون موفق آب UV ضروری هستند.

دستگاه تصفیه آب UV
دستگاه تصفیه آب UV

آیا دستگاه تصفیه آب UV می تواند آب را برای کل خانواده تصفیه کند؟

بله، سیستم UV یک سیستم نقطه ورود (POE) است و یک نقطه استفاده (POU) نیست، یعنی تمام آبی که وارد خانه شما می شود توسط سیستم UV تصفیه می شود.

این تضمین می کند که تمام آبی که برای نوشیدن، پخت و پز، مسواک زدن، حمام کردن و سایر مصارف استفاده می شود، عاری از آلودگی های میکروبی باشد.

اگر می خواهید آب بیشتری را در یک شیر آب تصفیه کنید، مانند شیرهای آشپزی و آشامیدنی، یک سیستم اسمز معکوس POU را در نظر بگیرید.

چه اندازه دستگاه تصفیه آب UV نیاز دارم؟

سیستم‌های UV با سرعت جریان، تعداد گالن‌هایی که در دقیقه پردازش می‌کنند، اندازه‌گیری می‌شوند. نرخ جریان استاندارد یک سیستم تصفیه UV 8 گالن در دقیقه (gpm) است.

با این حال، یک خانه بزرگ برای تامین آب مورد نیاز خود به سیستم دبی بالاتری نیاز دارد. با استفاده از تعداد حمام ها به عنوان مرجع می توانید بهترین اندازه را برای یک سیستم UV تعیین کنید. به عنوان مثال، خانه ای با 1 حمام می تواند با خیال راحت از سیستم UV 6 gpm استفاده کند. برای هر حمام اضافی، 2 تا 3 گرم در دقیقه باید به کل اضافه شود.

هنگامی که شک دارید، همیشه بهتر است اندازه سیستم خود را افزایش دهید تا آن را کاهش دهید.

یک دستگاه تصفیه آب UV که برای سرعت جریان خانه شما بسیار کوچک است به اندازه کافی آب را تصفیه نمی کند و افراد خانه شما را در معرض خطر بیماری های ناشی از آب قرار می دهد.

1 حمام – 6 گرم در دقیقه یا بیشتر

2 حمام – 8 گرم در دقیقه یا بیشتر

3 حمام – 10 گرم در دقیقه یا بیشتر

4 حمام – 12 گرم در دقیقه یا بیشتر

آیا سرعت جریان یک دستگاه تصفیه آب UV مهم است؟

بله، سرعت جریان آب از طریق سیستم UV تعیین می کند که آیا آب به اندازه کافی در معرض نور UV قرار می گیرد تا میکروارگانیسم ها را غیرفعال کند. محدود کننده جریان یک جزء ضروری برای هر سیستم UV است.

اگر سرعت جریان از طریق سیستم UV کنترل نشود، آب می تواند قبل از تصفیه مناسب از آن عبور کند. آبی که در سیستم جریان دارد برای مدت زمان کافی در معرض اشعه UV-C قرار نمی گیرد و باعث فعال شدن برخی از باکتری ها و ویروس ها در آب می شود.

برای اطمینان از اینکه سیستم UV شما به درستی تمام آبی را که از آن عبور می کند ضد عفونی می کند، باید یک محدود کننده جریان را به لوله کشی ورودی نصب کنید. حداکثر دبی آب باید با حداکثر دبی مجاز سیستم UV مطابقت داشته باشد

چه فیلترهایی برای سیستم UV مورد نیاز است؟

برای تصفیه موثر آب، یک سیستم UV نیاز به پیش تصفیه برای حذف رسوبات و مواد معدنی دارد که باعث کاهش اثربخشی سیستم می شود. دو جزء اصلی فیلتراسیون مورد نیاز قبل از فیلتراسیون UV یک فیلتر رسوب 5 میکرونی و یک نرم کننده آب است. فیلترهای رسوبی مواد معلق موجود در آب مانند خاک، ماسه، گرد و غبار و سایر زباله های بزرگتر از 5 میکرون را حذف می کنند. اگر این زباله ها در آب باقی بمانند، می توانند اشعه UV را از ضد عفونی بهینه آب جلوگیری کنند.

مواد معدنی سخت کننده آب نیز برای عملکرد سیستم های UV خطرناک هستند. آبی که از طریق سیستم UV جریان می یابد باید نرم شود تا درمان موثر باشد. بنابراین توصیه می شود از یک نرم کننده آب همراه با فیلتر رسوب برای پیش تصفیه سیستم UV خود استفاده کنید.

زنگ سیستم تصفیه UV چیست؟

هنگامی که حسگر تشخیص دهد مشکلی در سیستم وجود دارد، سیستم تصفیه آب UV سیگنال هشدار می دهد. هشدار یک ویژگی ضروری است که یکی از شرایط زیر را نشان می دهد:

  • لامپ UV باید عوض شود
  • زنگ هشدار باید تنظیم مجدد شود (اگر چراغ تغییر کرده باشد)
  • کیفیت آب قابل قبول نیست
  • آستین کوارتز ابری
  • مشکلات برق باید حل شود

انواع سیستم های UV

NSF/ANSI 55 سیستم های تصفیه آب UV را به دو نوع متمایز، نوع A و نوع B تقسیم می کند. سیستم های آب UV نوع A باید با آب حاوی آلاینده های میکروبیولوژیکی، مانند آب چاه یا آب های سطحی (جریان، دریاچه و غیره) استفاده شود.

این سیستم ها برای غیرفعال کردن میکروارگانیسم ها از جمله باکتری ها، ویروس ها، اووسیست های کریپتوسپوریدیوم و کیست های ژیاردیا از آب آلوده طراحی شده اند. سیستم های UV کلاس A نباید برای تصفیه فاضلاب خام، فاضلاب یا هر آب با منشاء عمدی استفاده شوند. آنها برای نصب روی آب شفاف (غیر رنگی، کدر یا کدر) طراحی شده اند.

در غیر این صورت، سیستم های آب UV کلاس B باید فقط به عنوان یک درمان میکروب کش اضافی با آب ضد عفونی شده استفاده شود. این سیستم ها برای استفاده با آب آشامیدنی عمومی یا آب آشامیدنی دیگری که توسط ایالت یا مقام بهداشت محلی دارای صلاحیت آزمایش شده و برای مصرف انسانی قابل قبول است، بهینه هستند.

سیستم های UV کلاس B برای به حداقل رساندن میکروارگانیسم های مزاحم غیر بیماری زا معمولی طراحی شده اند. این سیستم‌ها برای ضدعفونی کردن آب ناامن از نظر میکروبیولوژیکی در نظر گرفته نشده‌اند و ممکن است در مورد کیست‌های فردی یا کلی ادعایی نداشته باشند. اظهارات مربوط به اثرات سلامت میکروبی ممکن است در سیستم های کلاس B ارائه نشود.

دوز UV چگونه اندازه گیری می شود؟

دوز UV اندازه گیری انرژی است که توسط یک سیستم آب UV ارائه می شود که معمولاً بر حسب mJ/cm² اندازه گیری می شود. هر چه دوز تحویلی بالاتر باشد، انرژی بیشتری برای میکروارگانیسم های موجود در آب تصفیه شده تامین می شود. در آستانه معینی، این انرژی برای غیرفعال کردن اکثر میکروارگانیسم‌های موجود کافی است.

منبع :

https://thietbinganhnuoc.com/en/blogs/buyers-guide-to-uv-water-purifiers.html


همچنین بخوانید

دستگاه مولد فرابنفش

نقش میکروارگانیسم ها در تصفیه فاضلاب

چگونه تصفیه کننده های آب از خارش بعد از حمام جلوگیری می کنند؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *