آب مناسب برای کشت هیدروپونیک

آب مناسب برای کشت هیدروپونیک


کیفیت آب یک عامل تعیین کننده مهم در کشت هیدروپونیک است.

آب “حامل” اساسی در هیدروپونیک است زیرا مواد مغذی را برای گیاهان حل کرده و انتقال می دهد. با این حال، آب همچنین مقدار زیادی ناخالصی را که می تواند برای گیاهان مضر باشد، در خود حل می کند.

این ناخالصی‌ها را نمی‌توان به راحتی از نظر بصری تشخیص داد، و خیلی راحت می‌توان گمراه کرد تا در مورد خلوص آب از شفافیت نمونه، گمراه شویم.

کیفیت پایین آب می تواند منجر به تعدادی از مشکلات رشد گیاه از جمله توقف رشد، سمیت مواد معدنی یا علائم کمبود، تجمع عناصر ناخواسته در بافت گیاه، آلودگی باکتریایی و غیره شود.

سپس، آب تمیز برای رشد سالم گیاه ضروری است. مشکلات کیفیت آب اغلب به راحتی قابل حل هستند، مشروط بر اینکه به درستی شناسایی شوند. بهترین رویکرد این است که در مورد کیفیت آب فعال باشید زیرا فرضیات مبتنی بر شفافیت آب، عدم وجود آلودگی قابل مشاهده و غیره ممکن است کاملا گمراه کننده باشند.

پارامترهای کیفیت آب در کشت هیدروپونیک

آلاینده های مختلف می توانند با پیشرفت گیاهان در کشت هیدروپونیک تداخل داشته باشند:

  • کلر و کلرامین

کلر و کلرامین موجود در آب محلول غذایی باعث آسیب به چندین محصول به ویژه محصولات حساس مانند کاهو، سبزیجات سالاد، توت فرنگی و غیره می شود. کربن فعال که در بالادست یک غشای اسمز معکوس قرار می گیرد، شناخته شده است که به طور موثر آن عوامل اکسید کننده را حذف می کند.

  • باکتری ها و عوامل بیماری زا

آب از منابعی مانند چاه ها، جریان های حوضچه ها و غیره اغلب حاوی ارگانیسم هایی است که باید قبل از استفاده از آب در فرمولاسیون مواد مغذی حذف شوند. رایج‌ترین این پاتوژن‌ها پیتیوم است که در صورت وجود غلظت کافی اسپور می‌تواند به گیاهان حمله کند. علاوه بر این، باکتری ها یون ها و مواد آلی را آزاد می کنند که می تواند برای رشد گیاه مضر باشد. کاهش سطح باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها توصیه می شود.

کیفیت آب در هیدروپونیک
کیفیت آب در هیدروپونیک
  • مواد معدنی

آب به عنوان یک حلال عالی تعداد زیادی از مواد از جمله مواد معدنی را در خود حل می کند. در حالی که برخی از اینها مفید هستند، برخی دیگر مانند سدیم، برای مثال، کاملا مضر هستند.

گیاهان به سدیم و کلرید سدیم نیاز ندارند، اگر در آب وجود داشته باشند، حتی در مقادیر کم نیز مشکلاتی را ایجاد می کنند. سدیم می تواند بسیار مضر باشد به خصوص در سیستم های گردش مجدد. گیاهان از نظر حساسیت به سدیم بسیار متفاوت هستند.

منیزیم، کلسیم، پتاسیم، گوگرد، نیترات و عناصر کمیاب مانند بور، مس، منگنز و روی ممکن است در آب از منابع مختلف آب وجود داشته باشد. در بیشتر موارد می توان با تنظیم مناسب فرمول های مواد مغذی برای فاکتور حضور این عناصر و در نتیجه جلوگیری از تجمع و سمیت در تامین آب، از این امر مراقبت کرد.

به منظور اطمینان از عدم وجود مواد معدنی مانند سدیم، کلسیم، منیزیم … در آب با خلوص بالا که برای تهیه مواد مغذی انتخاب شده است، آبی با غلظت کاهش یافته این یون ها توصیه می شود.

کاهش غلظت کلی یونی آب لوله کشی با استفاده از اسمز معکوس (حذف یون های 90 درصد) غلظت یونی مناسب را تضمین می کند.

  • آهن و باکتری آهن

آهن به شکل هیدروکسید آهن معمولاً در آب منابع آب زیرزمینی نزدیک مناطقی با رسوبات شن و ماسه آهن یا سنگ آهن وجود دارد. هیدروکسید آهن موجود در آب، اگرچه مستقیماً برای گیاهان مضر نیست، به دلیل رسوباتی که در اجزای مختلف سیستم آبیاری ایجاد می‌کند، مشکلاتی را ایجاد می‌کند. این رسوبات محیطی ایده آل برای رشد باکتری های آهن تشکیل می دهند که عناصر مختلفی را که برای رشد گیاه در سیستم های هیدروپونیک فراهم می شود مصرف می کنند.

  • سختی

آب سخت در لوله های آبیاری، عناصر گرمایشی و پمپ ها رسوب ایجاد می کند که باعث انسداد شدید می شود. استفاده از عوامل ضد رسوب مانند مواردی که در بالادست واحد تصفیه اسمز معکوس استفاده می شود، سختی را قبل از اسمز معکوس کاهش می دهد.

  • آلی (علف کش ها)

بقایای علف کش موجود در آب لوله کشی و چاه خسارات مهمی به محصولات حساسی مانند گوجه فرنگی وارد می کند. فیلتر کربن فعال می تواند به کاهش آسیب کمک کند، اما باید مراقب باشید که کربن را اغلب به اندازه کافی جایگزین کنید تا کارایی خود را حفظ کند.

مقدار TOC نسبتا پایین برای اطمینان از کیفیت آب خوب از نظر محتوای آلی توصیه می شود. مشخصات اسمز معکوس کاملاً با چنین توصیه ای مطابقت دارد.

نتیجه

کیفیت آب پایدار برای عملکرد صحیح هیدروپونیک مورد نیاز است. این را می توان با استفاده از یک سیستم تصفیه آب شامل فناوری اسمز معکوس (RO) برای تولید آب مورد نیاز به دست آورد. استفاده از RO اجازه می دهد تا نوسانات کیفیت آب لوله کشی را به حداقل برساند و غلظت چندین آلاینده را کاهش دهد.


همچنین بخوانید :

تصفیه آب در صنایع فولاد و معدنی

مواد معدنی موجود در آب

آنتی اسکالانت چیست ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *