Antiscalan

Antiscalan


اگر یک کسب و کار و یا صاحب خانه با استخر هستید که نیاز به نگهداری دارد، لازم است در مورد درمان های ضد رسوب بدانید. جرم گیری آب که به عنوان جرم گیری مواد معدنی نیز شناخته می شود، برای بسیاری از سیستم های استخر و آبیاری مشکل بزرگی است، جایی که مواد معدنی و سایر ذرات بر روی سطوح تجهیزات و شیلنگ های استخر رسوب می کنند و پسماندهایی به رنگ سفید یا زنگ زده ایجاد می کنند. این می تواند کارایی تجهیزات استخر شما را کاهش دهد و استخر شما را کثیف و غیر جذاب نشان دهد.

خوشبختانه، درمان های آنتی اسکالانت می تواند به رفع این مشکل کمک کند.

آنتی اسکالانت چیست ؟

آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی تخصصی است که برای جلوگیری از جرم گیری به استخر یا سیستم آبیاری شما اضافه می شود. این عالی است زیرا نه تنها رسوبات معدنی را مانند سایر روش ها می پوشاند – بلکه در واقع ترکیب شیمیایی آب را تغییر می دهد و احتمال چسبیدن و تجمع مواد معدنی را کاهش می دهد. علاوه بر این، می تواند به تمیز نگه داشتن استخر یا سیستم آبیاری شما کمک کند.

آنتی اسکالانت با محدود کردن مواد معدنی عمل می کند و از چسبیدن آنها به تجهیزات و سطوح استخر جلوگیری می کند و مانند یک سپر عمل می کند و یک لایه محافظ تشکیل می دهد که مانع از تجمع مواد معدنی می شود. آنتی اسکالانت همچنین به تمیز و روان نگه داشتن سیستم کمک می‌کند و به آب اجازه می‌دهد راحت‌تر جریان یابد، که احتمال گرفتگی را کاهش می‌دهد.

بنابراینPH  استخر شما بیش از حد اسیدی یا بازی نمی شود.

توصیه های ایمنی و عوارض آنتی اسکالانت :

آنتی اسکالانت به علت خاصیت اسیدی که دارد ، باعث خوردگی دستگاه میشود البته اگر سیستم از استاندارد های کافی برخوردار باشد و از متریال مرغوب استفاده شود نگرانی چندانی ندارد.

استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب عوارضی همچون کاهش عمر ممبران براثر شستشوی مکرر آنها را در بر دارد زیرا باعث گرفتگی ممبران میشود ، همین گرفتگی و تشکیل رسوب در ممبران میزان دبی تولیدی را کاهش داده در نتیجه ظرفیت تولید کاهش می یابد از طرفی پساب تولیدی افزایش می یابد و همینطور برای عبور آب از ممبران نیاز به فشار بیشتر میباشد در نتیجه پمپ سیستم باید با فشار و آمپر بالاتری کار کند که این موضوع سبب استهلاک و آسیب به پمپ و هزینه های مربوط میشود.

به طور کلی، درمان های ضد رسوب راهی عالی برای تمیز، کارآمد و سالم نگه داشتن استخر یا سیستم آبیاری شما هستند. رعایت دستورالعمل های سازنده برای استفاده و توصیه های ایمنی هنگام استفاده از آنتی اسکالانت ها بسیار مهم است. علاوه بر این، مطمئن شوید که به طور دوره ای آب استخر خود را آزمایش می کنید تا مطمئن شوید که سطح آنتی اسکالانت کافی است. به این ترتیب، می توانید مطمئن باشید که استخر شما در حالت خوبی باقی می ماند.

Antiscalan

عملکرد آنتی اسکالانت ها

تعداد زیادی مواد شیمیایی وجود دارد که می توانند به عنوان ضد رسوب و پخش کننده برای بهبود عملکرد سیستم های RO و نانوفیلتراسیون (NF) مورد استفاده قرار گیرند. آنتی اسکالانت ها خانواده ای از مواد شیمیایی هستند که برای جلوگیری از تشکیل و رسوب نمک های معدنی متبلور که رسوب تشکیل می دهند، طراحی شده اند. بیشتر آنتی اسکالانت ها پلیمرهای آلی ساخته دست بشر هستند (به عنوان مثال، اسیدهای پلی اکریلیک، اسیدهای کربوکسیلیک، اسیدهای پلی مالئیک، ارگانوفسفات ها، پلی فسفات ها، فسفونات ها، پلیمرهای آنیونی و غیره). وزن مولکولی این پلیمرها می تواند بین 2000 تا 10000 دالتون باشد.

فناوری آنتی اسکالانت برای سیستم‌های RO در ابتدا از شیمی‌های مورد استفاده در آب خنک‌کننده و کاربردهای آب دیگ مشتق شد. لازم به ذکر است که تعداد زیادی از شیمی های مختلف ضد اسکالانت که تکامل یافته اند، بسته به کاربرد و پلیمر آلی مورد استفاده، نتایج و کارایی گسترده ای را ایجاد کرده اند. با این حال، آنها باید با احتیاط استفاده شوند.

آنتی اسکالانت ساخته شده از اسید پلی اکریلیک. آنها مستعد تشکیل یک رسوب هستند که در صورت وجود سطوح بالای آهن روی سطح غشا می نشیند. این رسوب فشار خوراک را افزایش می‌دهد، اما معمولاً می‌توان آن را با pH پایین تمیز کرد.

آنتی اسکالانت ها ماهیتی آنیونی دارند (به عنوان مثال اسیدهای پلی اکریلیک). هنگامی که یک منعقد کننده بر پایه کاتیونی یا کمک فیلتر در پیش تصفیه استفاده می شود، می توان یک رسوب بسیار چسبناک و چسبناک تولید کرد که نیاز به فشار خوراک را افزایش می دهد و تمیز کردن آن می تواند بسیار دشوار باشد.

یک آنتی اسکالانت که در روزهای اولیه RO رایج بود، سدیم هگزامتافسفات (SHMP) بود، اما استفاده از آن با ظهور آنتی اسکالانت های اختصاصی به دلیل تعدادی محدودیت، بسیار کاهش یافت.

رایج ترین مواد معدنی مورد توجه عبارتند از:

 1. کربنات کلسیم (CaCO3)
 2. سولفات کلسیم (CaSO4)
 3. سولفات استرانسیم (SrSO4)
 4. سولفات باریم (BaSO4)

اسکالانت های معدنی کمتر رایج عبارتند از:

 1. کلسیم فسفات [Ca3(PO4)2]
 2. فلوراید کلسیم (CaF2)
 3. دیسپرسنت ها خانواده ای از پلیمرهای آلی ساخته دست بشر هستند که برای جلوگیری از تجمع و رسوب رسوب ها بر روی سطح غشاء طراحی شده اند. گاهی اوقات از پراکنده ها به عنوان ضد رسوب یاد می شود. رسوب‌ها معمولاً یک رسوب نرم‌تر و غیر کریستالی هستند. مواد شیمیایی پراکنده اغلب دارای خواص ضد اسکالانت هستند. اثربخشی مواد پراکنده متفاوت برای رسوب‌کننده‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین فرد باید بداند که آنها با چه رسوبی درمان می‌کنند.

رسوبات تحت درمان توسط پراکنده کننده ها به شرح زیر است:

 1. مقیاس های معدنی
 2. اکسیدهای فلزی
 3. هیدروکسیدها (آهن، منگنز و آلومینیوم)، سیلیس پلیمریزه شده، مواد کلوئیدی (تعریف شده به عنوان ذرات بسیار کوچکی که در یک سوسپانسیون بی نهایت باقی می مانند و می توانند از خاک رس، آهن، آلومینیوم، سیلیس، گوگرد و/یا OM تشکیل شده باشند)
 4. ماده بیولوژیکی

حفظ سطوح دوز مناسب یک آنتی اسکالانت/پراکنده کننده مهم است. مصرف کم می تواند باعث پوسته پوسته شدن یا رسوب شود. مصرف بیش از حد می تواند باعث رسوب آنتی اسکالانت/پراکنده کننده بر روی غشا شود و مشکل رسوب ایجاد کند.


همچنین بخوانید :

دوزینگ پمپ دستگاه تصفیه آب

ساخت دستگاه تصفیه آب استخر

چگونه آب استخر را تصفیه و زلال کنیم؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *