اولترا فیلتراسیون چیست؟

اولترا فیلتراسیون چیست؟


اولترافیلتراسیون چیست ؟

اولترافیلتراسیون (UF) یک فرآیند فیلتراسیون غشایی شبیه به اسمز معکوس است که از فشار هیدرواستاتیک برای عبور آب از یک غشای نیمه تراوا استفاده می کند. اندازه منافذ غشای اولترافیلتراسیون معمولاً 103 – 106 دالتون است.

اولترافیلتراسیون (UF) یک مانع تحت فشار برای جامدات معلق، باکتری ها، ویروس ها، اندوتوکسین ها و سایر عوامل بیماری زا برای تولید آب با خلوص بسیار بالا و چگالی سیلت کم است.

اولترافیلتراسیون (UF) نوعی فیلتراسیون غشایی است که در آن فشار هیدرواستاتیکی مایع را به یک غشای نیمه تراوا وادار می کند.

جامدات معلق و املاح با وزن مولکولی بالا حفظ می شوند، در حالی که آب و املاح با وزن مولکولی کم از غشاء عبور می کنند.

اولترافیلتراسیون تفاوت اساسی با اسمز معکوس، میکروفیلتراسیون یا نانوفیلتراسیون ندارد، مگر از نظر اندازه مولکول هایی که در خود نگه می دارد.

غشاء یا به عبارت دقیق تر، غشای نیمه تراوا، لایه نازکی از مواد است که قادر به جداسازی مواد با اعمال نیروی محرکه در سراسر غشا است.

زمانی که فناوری قابل دوام فقط برای نمک‌زدایی در نظر گرفته می‌شد، فرآیندهای غشایی به طور فزاینده‌ای برای حذف باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها، ذرات معلق و مواد آلی طبیعی استفاده می‌شوند که می‌توانند رنگ، طعم و بو به آب بدهند و با مواد ضدعفونی‌کننده واکنش نشان دهند تا محصولات جانبی ضدعفونی را تشکیل دهند. (DBP).

با پیشرفت در تولید غشا و طراحی ماژول، هزینه های سرمایه و عملیاتی همچنان کاهش می یابد. فرآیندهای غشایی تحت فشار که در این برگه اطلاعات مورد بحث قرار گرفته‌اند عبارتند از: میکروفیلتراسیون (MF)، اولترافیلتراسیون (UF)، نانو فیلتراسیون (NF) و اسمز معکوس (RO).

اولترافیلتراسیون (UF) برای حذف اساساً تمام ذرات کلوئیدی (0.01 تا 1.0 میکرون) از آب و برخی از بزرگترین آلاینده های محلول استفاده می شود. اندازه منافذ در غشاء UF عمدتاً مسئول تعیین نوع و اندازه آلاینده های حذف شده است.

به طور کلی، اندازه منافذ غشایی از 0.005 تا 0.1 میکرون است. سازندگان غشاء UF هر محصول UF را به عنوان دارای یک بریدگی با وزن مولکولی خاص (MWC) طبقه بندی می کنند، که اندازه گیری تقریبی اندازه آلاینده های حذف شده توسط یک غشای UF معین است.

غشای UF 100000 MWC به این معنی است که وقتی آب حاوی یک ترکیب استاندارد معین با وزن مولکولی حدود 100000 دالتون به واحد UF وارد شود، تقریباً تمام ترکیب از غشاء عبور نخواهد کرد.

موادی با وزن مولکولی 100000 دالتون اندازه ای در حدود 0.05 میکرون تا حدود 0.08 میکرون قطر دارند. غشاهای UF در جایی استفاده می شوند که اساساً تمام ذرات کلوئیدی (از جمله بیشتر ارگانیسم های بیماری زا) باید حذف شوند، اما بیشتر مواد جامد محلول ممکن است بدون ایجاد مشکل در پایین دست یا در آب نهایی از غشا عبور کنند. UF بیشتر کدورت را از آب حذف می کند.

اولترا فیلتراسیون چیست؟
اولترا فیلتراسیون چیست؟

اولترافیلتراسیون چگونه کار می کند؟

اولترافیلتراسیون از الیاف توخالی از مواد غشایی استفاده می کند و آب تغذیه یا در داخل پوسته یا در لومن الیاف جریان می یابد. جامدات معلق و املاح با وزن مولکولی بالا حفظ می شوند، در حالی که آب و املاح با وزن مولکولی کم از غشاء عبور می کنند. اولترافیلتراسیون تفاوت اساسی با اسمز معکوس، میکروفیلتراسیون یا نانوفیلتراسیون ندارد، مگر از نظر اندازه مولکول هایی که در خود نگه می دارد.

هنگامی که به طور استراتژیک با سایر فناوری های تصفیه در یک سیستم کامل آب ترکیب می شود، UF برای حذف کلوئیدها، پروتئین ها، باکتری ها، پیروژن ها، پروتئین ها و ماکرومولکول های بزرگتر از اندازه منافذ غشاء از آب ایده آل است.

اولترافیلتراسیون چه چیزی را حذف می کند؟

 • اندوتوکسین ها
 • پلاستیک
 • پروتئین ها
 • سیلیس
 • سیل
 • دود
 • ویروس ها

فواید اولترافیلتراسیون

 • بدون نیاز به مواد شیمیایی (منعقد کننده، لخته، ضدعفونی کننده، تنظیم pH)
 • فیلتراسیون حذف اندازه بر خلاف فیلتراسیون عمق رسانه
 • کیفیت خوب و ثابت آب تصفیه شده از نظر حذف ذرات و میکروبی
 • فشردگی فرآیند و گیاه
 • اتوماسیون ساده
 • سازگار با محیط زیست

نگهداری اولترافیلتراسیون

سیستم های اولترافیلتراسیون حاوی فیلترهای غشایی بسیار ریز هستند که باید به درستی تمیز شوند. فرآیند تمیز کردن مورد استفاده بستگی به این دارد که آیا سیستم UF برای حذف آلاینده های آلی یا معدنی یا حتی هر دو استفاده می شود. برای حذف آلاینده‌های آلی، پروتکل تمیز کردن کلی برای تمیز کردن غشاهای لوله‌ای، استفاده از یک شوینده کم کف و قلیایی متوسط ​​با غلظت 0.6% تا 1% برای حداکثر 40 تا 60 دقیقه است.

برای حذف آلاینده های معدنی بهترین درمان با اسید سیتریک با غلظت حداکثر 3.0 درصد است. اسید باید 1 تا 3 ساعت در گردش باشد. اسید هیدروکلریک همچنین می تواند برای تمیز کردن غشاها استفاده شود، مانند اسید اگزالیک، سولفوریک و نیتریک.

قیمت خرید تصفیه آب اولترافیلتراسیون

شرکت مهندسی بهساز با فعالیت  در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و ساخت سیستم های تصفیه آب صنعتی، نیمه صنعتی و تصفیه آب خانگی همچنین اولترافیلتراسیون و نانوفیلتراسیون در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد

این شرکت همچنین، بهترین تجهیزات و قطعات مورد نیاز هریک از کالاها را با نازل ترین قیمت و برترین کیفیت موجود در بازار تامین کرده و در اختیار مشتریان خود در سر تا سر ایران قرار می دهد.

شما می توانید در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد تصفیه آب اولترافیلتراسیون با شماره همراه 09122613501 تماس حاصل نمایید.


همچنین بخوانید :

شرایط نگهداری و تعمیر سیستم RO

محصولات مواد شیمیایی

دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس

 

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *