تصفیه فاضلاب صنایع داروسازی

در این مقاله قصد داریم درباره فاضلاب صنایع دارویی (پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی) و اهمیت و ضرورت تصفیه آن صحبت کنیم. یکی از کارخانه جات و صنایعی که پساب آن برای طبیعت و انسان خطرات جدی را به دنبال دارد داروسازی است که در ادامه به خطرات و روش های تصفیه آن میپردازیم.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی به دلیل تاثیرات بسیار خطرناک آلاینده های موجود در پساب تولید شده و خطرات آن بر طبیعت و سلامت انسان مورد توجه ویژه ایی قرار گرفته است.

مواد شیمیایی و آلاینده های بیولوژیکی و فلزات و انواع هورمون ها و بسیاری از مواد دارویی پرخطر که ورود آنها به پساب ها باعث مشکلاتی مانند جهش های ژنتیکی و سرطان میشوند. بنابراین حتما بایستی صنایع دارویی ابتدا پساب های خاصل از عملکرد خود را تصفیه و سپس وارد طبیعت کنند.

روش های تصفیه فاضلاب صنایع داروسازی

در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی باید نوع آلاینده هایی که در پساب وجود دارند مشخص و شاخص های BOD، COD، TSS و غیره به طور دقیق اندازه گیری شوند مجموعه ای از روش های مورد نیاز برای از بین بردن هر یک را انتخاب و در پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی پیاده سازی نمود.

در این مقاله ما نمیتوانیم روش دقیق تمامی کارخانجات تولید دارو را با روشی یکسان ارائه کنیم زیرا هر کارخانه با توجه به داروی تولیدی خود و جزئیات متفاوتی که دارند باید به طور جداگانه پکیج خاص خود را تهیه نمایند ولی ما در این بخش بدون در نظر گرفتن جزئیات حالت کلی روند تصفیه فاضلاب صنایع دارویی را بیان خواهیم کرد.

روند کلی تصفیه فاضلاب صنایع دارویی عبارتند از:

  • تصفیه فیزیکی فاضلاب داروسازی
  • تصفیه شیمیایی فاضلاب داروسازی
  • تصفیه بیولوژیکی فاضلاب داروسازی
  • تصفیه الکتروشیمیایی فاضلاب داروسازی

روش تصفیه فیزیکی فاضلاب داروسازی

در روش تصفیه فیزیکی فاضلاب داروسازی تکه های بزرگ مواد جامد که از شستشو سالن های داروسازی و همینطور شستشوی دستگاه ها، تکه های تولید شده در زمان تولید و بسته بندی داروها له وجود می آیند و وارد پساب میشوند باید در روش فیزیکی جمع آوری شوند.

اگر این تکه ها و آشغال های بزرگ توسط آشغالگیر مکانیکی و دستی جمع آوری نشوند وارد دستگاه های مربوط به تسویه میشوند و باعث گرفتگی تجهیزات میشوند.

روش تصفیه شیمیایی فاضلاب داروسازی

در روش تصفیه شیمیایی فاضلاب داروسازی ذرات های ریز تری که بر روی سطح آب شناور هستند مانند ذرات کلوئیدی و چربی که نه ته نشین شده و نه روی سطح انباشته میشوند توسط انواع مواد منعقد کننده و لخته ساز ها تصفیه انجام خواهد شد.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب داروسازی

یکی از مهم ترین قسمت ها در پکیج تصفیه فاضلاب داروسازی، تصفیه بیولوِژیکی میباشد.

در روش بیولوِژیکی مواد آلی توسط میکروارگانیسم ها به روش های هوازی و بی هوازی تجزیه میشوند. انتخاب استفاده از روش هوازی یا بی هوازی بی بستگی به نوع داروها و مواد آلاینده موجود در پساب ها است.

تصفیه الکتروشیمیایی فاضلاب داروسازی

در روش تصفیه الکتروشیمیایی با توجه به مقرون به صرفه بودن و از این روش استفاده میشود. در این روش از الکترودهای آهن و آلومینیوم به منظور جداسازی یون های معلق در فاضلاب استفاده میشود.

جهت مشاوره رایگان درباره پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دارویی میتوانید با متخصصان شرکت بهساز آب تماس حاصل نمایید.

بیشتر بخوانید :

مکانیزم تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

مقایسه روش های تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *