محصولات مواد شیمیایی

محصولات مواد شیمیایی

دیسکیلر (جهت از بین بردن رسوب در دیگهای بخار و سیستمهای حرارتی و برودتی)

به منظور زدودن رسوبات و خوردگی محصولات در سیستم های خنک کننده، لوله های بویلر و تجهیزات وابسته به آن از اسید ها استفاده می شود. در میان اسیدها، دیسکیلر بر پایه اسید کلریدریک (HCL) بیشترین کاربرد را دارا می باشد.

دیسکیلر در غلظت های ۵ تا ۱۵ درصد وزنی تا درجه حرارت ۸۰ درجه سانتیگراد جهت شستشوی سیستمهای حرارتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این اسید قادر به زدودن رسوبات کلسیمی و تمامی رسوبات حاوی اکسید های آهن می باشد.
در حال حاضر دیسکیلر مهمترین اسید برای این منظور در دنیا میباشد. مهمترین خاصیت این اسید ظرفیت بالای آن برای حل نمودن لایه های اکسیدی می باشد.

سایر اسید های دیگر نظیر اسید سیتریک، سولفوریک، نیتریک، استیک و غیره نیز برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند..
باید توجه داشت که تعدادی از روشهای شستشوی شیمیایی با اسید در مواقعی که سیستم در حال کار است انجام میگیرد. اما بهتر است اینکار در زمانی که سیستم از مدارخارج است صورت گیرد. تجهیزاتی که باید مورد شستشو قرار گیرند از کل سیستم جدا می شوند. اسید توسط یک پمپ در یک مسیر بسته به گردش در می آید. کارایی این روش در سیستم های در حال کار منوط به پمپ کردن محلول اسید به ورودی مبدل حرارتی یا یک مجموعه حرارتی است.

در این عملیات قطعه مورد نظر در سیستم در محلول اسیدی غوطه ور می شود. محلول اسیدی ابتدا لایه های اکسیدی را در خود حل می نماید.
لازم به ذکر است در صورت عدم حضور بازدارنده های مناسب در محیط اسیدی، فلز اصلی نیز در معرض حملات اسید واقع شده و خورده می شود. لذا استفاده از بازدارنده های اسیدی نه تنها حفاظت از فلز اصلی را ممکن می سازد بلکه مصرف اسید را نیز تقلیل می دهد.

D.M (جلوگیری کننده از رسوب و خوردگی در دیگهای بخار)

این ماده بر پایۀ ترکیب فسفاتهای معدنی جهت جلوگیری از رسوب املاح کلسیم، منیزیم مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده با ایجاد لایۀ مقاوم در برابر خوردگی و حذف اکسیژن محلول در آب، در دیگهای بخار و سیستم های حرارتی کار میکند. به ازای هر متر مکعب آب ورودی ۵۰۰-۲۵۰ میلی گرم از این به آب تغذیه اضافه می گردد.

بازدارنده های خوب باید تا حد امکان خواص زیر را دارا باشند:

  • سطح فلز اصلی را از صدمات حاصل از اسید به خوبی محافظت نمایند  ضمن آنکه خاصیت شستشو دهندگی اسید را کاهش ندهد.
  • در غلظتهای پایین موثر بوده و درجه حرارتهای بالا را تحمل نماید.
  • از نظر شیمیایی پایدار بوده و تجزیه نشود.
  • خاصیت شویندگی خوبی را دارا باشد.

البته بدیهی است یک بازدارنده نمی تواند به تنهایی همه این خواص را در بر داشته باشد. بنابراین بازدارنده های تجاری ترکیبی از چندین ماده شیمیایی می باشند.

مواد خنثی در دیسکیلر

خنثی خاصیت بازی دارد پس از رسوبزدایی دیگ بخار توسط دیسکیلر از ماده خنثی استفاده می شود تا محیط دیگ به حالت خنثی برگردد.

اسید وی‍‍ژه

برای رسوب زدایی رسوبهای سخت مورد استفاده قرار می گیرد و قویتر از دیسکیلر می باشد.

آنتی اسکالانت در محصولات مواد شیمیایی

آب محتوی مقادیر زیادی از نمکهای محلول کلسیم ، منیزیم و سایر املاح می باشد که این نمکها آمادگی رسوب گذاری بر روی ممبران ها را دارا می باشد. در صورت رسوب گذاری بر روی ممبرانها عملکرد آنها را بسیار کاهش خواهد داد. به این آب مقدار مناسبی از ماده ضد رسوب تزریق می گردد تا از رسوب گذاری بر روی ممبرانها جلوگیری بعمل آید.

اسید و قلیای شستشوی ممبران

جهت شستشوی ممبران برای بالا بردن تولید دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

مقالات مرتبط

فیلتر شنی

محصولات-مواد-شیمیایی