فاضلاب چیست ؟

فاضلاب چیست ؟


تعریف فاضلاب

فاضلاب آبی است که پس از استفاده از آب آشامیدنی، آب خام و یا آب شور به منظور کاربرد های مختلف، تولید می شود.

تعریف دیگر فاضلاب عبارت است از: “آب استفاده شده برای هر نوعی از فعالیت های خانگی، صنعتی، تجاری یا کشاورزی، رواناب سطحی / بارندگی و هرگونه جریان فاضلاب یا نفوذ فاضلاب”.

اهمیت آب سالم

آب یکی از با ارزشترین منابع طبیعی انرژی تجدید پذیر می باشد. با توجه به کمیسون ملی توسعه یکپارچه منابع آب (NCIWRD)، تقاضای آب، شامل الزامات مختلفی نظیر آبیاری، آب آشامیدنی، صنعت، انرژی و سایر به 843 bcm در سال 2025 و 1180 bcm در 2050 می رسد.

گزارش شده است که جمعیت کنونی جهان (7 میلیارد) در سال 2050 به 9 میلیارد می رسد. بیش از 2.2 میلیون نفر سالانه به علت محدودیت آب شیرین جان خود را از دست می دهند. این موضوع به صورت عمده به علت رشد سریع جمعیت و فعالیت های صنعتی می باشد.

سازمان جهانی بهداشت  (WHO) تخمین زده است که 2.2 میلیارد نفر به منابع آب سالم دسترسی ندارند و از این رو به منابع آلوده اتکا می کنند که خطر ابتلا به بیماری هایی مانند: حصبه، اسهال، وبا که

می توانند از طریق آب منتقل شوند را افزایش می دهند. به دلیل افزایش تقاضای منابع آب شیرین، کشورهای متعددی اکنون کمبود آب را تجربه کرده و آلودگی منابع آب شیرین این بحران جهانی را تشدید می کند. ازاین رو، نیاز به رویکردها و فناوری های جدیدی است که بتوانند آب آلوده را به روشی پایدار و سازگار با محیط زیست اصلاح کنند.

انواع فاضلاب

به عنوان یک اصطلاح عمومی، فاضلاب همچنین می تواند به عنوان آبِ حاوی آلاینده‌های انباشته شده در
شرایط ذیل توصیف شود:

  • فاضلاب صنعتی:

پسماندهای موجود در آب که از انواع فرآیندهای صنعتی مانند عملیات تولیدی، استخراج مواد معدنی، تولید برق یا تصفیه آب و فاضلاب تولید می شوند.

  • آب خنک کننده که پس از استفاده برای متراکم کردن بخار یا کاهش دمای ماشین آلات توسط هدایت یا تبخیر با آلودگی حرارتی محتمل آزاد می شود.
  • شیرابه:

نزولات جوی حاوی آلاینده های حل شده در حین نفوذ در سنگ معدن، مواد خام، محصولات یا زباله های جامد.

  • جریان برگشتی:

جریان آبی که خاک معلق، بقایای آفت کش ها یا مواد معدنی و مواد مغذی محلول را از زمین های زراعی آبیاری می کند.

  • رواناب سطحی:

جریان آب روی سطح زمین زمانی که آب باران اضافی، آب بارندگی، برفاب یا سایر منابع دیگر، نمی توانند به سرعت در خاک نفوذ کتند، رخ می دهد.

  • رواناب شهری :

شامل آب مورد استفاده برای فعالیت های تمیز کردن فضای باز و آبیاری مناظر طبیعی که توسط شهرنشینی در مناطق پرجمعیت ایجاد شده است.

  • فاضلاب کشاورزی: ​​

فاضلاب دامپروری که از فعالیت های حیوانات محصور تولید می شود.

تولید انواع پکیج تصفیه فاضلاب

شرکت بهساز آب با سالها تجربه و بهره گیری از نیروهای محرب همواره یکی از قدیمی ترین  شرکت های طراحی ، تولید و ساخت انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و تصفیه فاضلاب صنعتی در کشور می باشد.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان درباره انواع پکیج تصفیه فاضلاب با متخصصان شرکت بهساز آب تماس حاصل نمایید.


همچنین بخوانید :

آب سالم چیست ؟

مواد شیمیایی در آب

تصفیه فاضلاب صنعت رنگ و رزین

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *