دستگاه مولد فرابنفش

سیستم های مولد فرابنفش
Ultra Violet System

طیف نور فرابنفش در طول موجی بین ۱۰۰nmو ۴۰۰nm قرار می گیرد.

تقسیم بندی باند های نور فرابنفش به قرار زیر است:

 • طیفuv با طول موجی بین ۳۱۵nmو ۴۰۰nm موسوم به uv-A
 • طیفuv با طول موجی بین nm ۲۸۰و ۳۱۵nmموسوم به uv-B
 • طیفuv با طول موجی بین ۲۰۰nm و ۲۸۰nm موسوم به uv-C
 • طیفuv با طول موجی بین ۱۰۰nm و ۲۰۰nm موسوم به uv-v(Vacuum UV)

نمودار طیف فرابنفش در ذیل نمایش داده شده است.

نور فرابنفش در طول موج بین ۲۰۰nm و ۲۸۰nm خاصیت گند زدایی در آب، داشته وبر روی dNA میکروارگانیسم ها تأثیر گذاشته وآنها را عقیم می کند وبدین ترتیب مانع از تکثیر آنها می شود. بالا ترین راندمان این فرآیند در طول موج۲۵۴nm صورت می گیرد.

اساس کار سیستم نور uv:

در این سیستم های uv آب پس از فیلتر شدن وحذف معلق (حتی المقدور تا اندازه ۵ میکرون) وارد محفظه ای از جنس فولاد ضد شده (SS316)ودر مجاورت نور فرا بنفش قرار گرفته وعمل گند زدایی انجام می گیرد.

مهمترین نکات در انتخاب و طراحی دستگاه مولد فرابنفش به قرار زیر است:

 1. میزان شدت انرژی تابیده شده از لامپ در واحد سطح در دورترین نقطه از لامپ
 2. تعیین میزان تابیده در طول موج ۲۵۴nm برحسب در صد
 3. تضمین وتایید میزان مذکور در واحد سطح در پایان عمر لامپ
 4. خلوص شیشه لامپ وکوارتز (پوشش حایل لامپ)
 5. طراحی محفظه به منظور ایجاد جریان چرخشی برای (این مهم در افزایش راندمان تأثیر چشم گیری دارد)
 6. تعداد لامپ ها
 7. سیستم های کنترل تعبیه شده در تابلو برق
 8. قابلیت تجهیز به سیستم میزان کنترل اشعه تابیده در واحد سطح از لانمپ در دورترین نقطه تز لامپ در محفظه ونمایش آن

مقالات مرتبط

تاریخچه فاضلاب

مولد-فرابنفش
دستگاه-یو-وی

مهمترین کاربردهای دستگاه مولد فرابنفش به قرار زیر است:

 • گندزدایی آب شرب
 • گندزدایی فاضلاب
 • کاهشTOC آب
 • حذف ازن باقیمانده در آب
 • دستیابی به آب فوق العاده پاک(UItra Pure Water)

شرکت بهسازآب (BA) قادر به تأمین انواع سیستم های مولد نور فرابنفش (UV) در ظرفیت های مختلف (از۲۰۰ لیتر در ساعت به بالا) برای مصارف وکاربردی های مختلف می باشد.

سیستم ضد عفونی ماوراء بنفش (uv)

اگر شما با دقت دفترچه راهنمای سیستم، uv را بکار ببرید، برای سالیان متمادی و بدون هیچ مشکلی دستگاه کار خواهد کرد.

۱- سلامتی و ایمنی:

پرسنل:

برای اطمینان از ایمنی همه پرسنل در هنگام نصب ، تعمیر و عملکرد دستگاه مولد فرابنفش باید دفترچه راهنما را بخوانید. فقط پرسنل واجد شرایط باید کار نصب و تعمیر دستگاه را انجام دهند.

کوارتز:

کوارتز باید با حداکثر مراقبت حمل شود. از تماس کوارتز با دستهای بدون دستکش اجتناب کنید چون انگشت می تواند بطور مؤثری به دستگاه آسیب برساند. اجزاء را باید فقط با پارچه کتانی یا دستکش لاستیکی حمل کنید. اگر سطح کوارتز آلوده شد آنها را باید کاملاً قبل از استفاده تمیز کنید. کوارتز میزان زیادی از اشعه ماوراء بنفش با طول موج کوتاه را از خود عبور می دهد.

سیستم-فرابنفش

لامپهای UV:

لامپهای UV اشعه های با طول موج کوتاه را از خود ساتع می کنند که می تواند به چشم ها وپوست آسیب برساند. در هیچ موقعی پرسنل نباید در معرض این تابش قرار گیرند. تحت هیچ شرایطی لامپ نباید در خارج از محفظه راکتور کار کند. سیستم باید قبل از برداشتن کاورهای انتهای محفظه خاموش شده وایزوله شود.

لامپهای UV شامل مقدار کمی جیوه می باشد. آنها باید حداکثر دقت انبار و حمل شوند برای جلوگیری از آسیب دیدن همه لامپهای استفاده شده باید بطور صحیح دور ریخته شوند.

دمای کارکرد

لامپهای UV فشار پائین در دمایċ۴۰ کار می کنند. مراقب باشید که هنگام جابجا کردن کردن لامپ UV ودیگر قطعات بعد از اینکه سیستم کارکرد از محفظه جدا نشود. یک دوره زمانی کافی (حداقل ۱۰دقیقه ) برای خنک شدن لامپ قبل از باز کردن آن در نظر بگیرید.

دستگاه-مولد-یو-وی

۲- برنامه زمانی تعمیرات و نگهداری:

نگهداری سیستم:

هنگامیکه کار تعمیرات روی سیستم uv انجام می دهید، مخصوصاً هنگام تعویض لامپ و تمیز کردن یا تعویض کردن کوارتز ، باید یک گزارشی از کاری که انجام میدهید ثبت کنید و ساعاتی را که لامپ کار کرده است را یادداشت کنید. این برنامه برای اندازه گیری طول عمر کلی لامپ و بدست آوردن یک فرکانس دقیق برای تمیز کردن و تعویض کردن کوارتز استفاده می شود.

اندازه گیری عملکرد دستگاه:

با گرفتن نمونه هایی از ورودی وخروجی محفظهuv می توان عملکرد سیستم را اندازه گیری می کرد. هنگامیکه نمونه گیری میکنید باید مراقب باشید که ظرف نمونه گیری آلوده نباشد. نتایج تستهای ضعیف انجام شده می تواند اغلب ناشی از تکنیکهای نمونه برداری ضعیف باشد.

لامپ UV در دستگاه مولد فرابنفش:

طول عمر لامپ با استفاده مداوم ۵۰۰۰ ساعت است و قبل از آنکه خروجی uv افت پیدا کند. تعویض آن ضروری است. روشن و خاموش کردن های مکرر باعث کاهش طول عمر لامپ می شود.

تمیز کردن کوارتز و تعویض آن:

کوارتز باید در یک فاصله زمانی منظم باز شده و تمیز شود. در ابتدا این کار باید تقریباً بعد از ۵۰۰۰ ساعت کار کرد انجام شود.

دفعات تمیز کردن باید افزایش یابد اگر رسوبات فراوانی روی کوارتز می نشیند یا اگر رسوبات کمی روی کوارتز می نشیند تعداد دفعات تمیز کردن کاهش می یابد. تغییر کیفیت آب ممکن است که ما را مجبور کند تا تغییری در تعداد دفعات تمیز کردن کوارتز ایجاد کنیم. ما پیشنهاد می کنیم که کوارتز را بعد از ۱۶۰۰۰ ساعت صرفنظر از این موارد تعویض کنید.

کوارتز باید باز شده و در یک محلول آب و صابون تمیز شود. رسوبات سخت را می توان با شستن با یک محلول ۵۰% اسید سیتریک از بین برد یا با سرکه خانگی پاک کرد.

برای پاک کردن اثرات انگشت از روی کوارتز، از الکل جراحی و یک تکه پارچه کتانی زخم بندی استفاده کنید.