تصفیه آب مرغداری

تصفیه آب مرغداری


آب مهمترین ماده مغذی برای طیور است. زمان بقا در غیاب آن محدود است. پرندگان می توانند برای مدت طولانی تری بدون هیچ ماده مغذی دیگری زنده بمانند تا اینکه بدون آب زنده بمانند.

اگرچه آب به عنوان ضروری ترین ماده مغذی در نظر گرفته می شود، اما نمی توان نیازهای دقیق آن را بیان کرد. پرندگان معمولاً تقریباً دو برابر مقدار خوراک مصرفی بر اساس وزن آب می نوشند. در طول دوره های تنش گرمایی شدید، نیاز به آب ممکن است به راحتی چهار برابر شود.

اگرچه اهمیت تامین مقدار کافی آب یا دسترسی کافی به آن به خوبی پذیرفته شده است، اهمیت کیفیت آب در عملکرد اغلب نادیده گرفته می شود. ویژگی های کیفیت آب می تواند تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر عملکرد داشته باشد.

سطوح بالای آلاینده های باکتریایی، مواد معدنی یا سایر آلاینده ها در آب آشامیدنی می تواند اثرات مضری بر خواص فیزیولوژیکی طبیعی داشته باشد و در نتیجه عملکرد ضعیفی داشته باشد.

کیفیت آب را می توان با معیارهای مختلفی ارزیابی کرد. با این حال، توصیف آب آشامیدنی با کیفیت خوب برای طیور می‌تواند دشوار باشد، زیرا بسیاری از استانداردها از توصیه‌هایی برای سایر گونه‌های جانوری یا استانداردهای انسانی مشتق شده‌اند. در بسیاری از موارد، دستورالعمل ها بر اساس مرگ و میر و نه نقص در عملکرد ایجاد شده است.

ارائه سالانه نمونه آب برای تجزیه و تحلیل باید بخش مهمی از مدیریت خوب آب باشد. نتایج تجزیه و تحلیل باید به طور مناسب تفسیر شود تا مسیر مناسب اقدام مشخص شود.

تصفیه آب مرغداری
تصفیه آب مرغداری

عوامل مهمی که بر کیفیت آب تأثیر می گذارند

 در ادامه به برخی از مهم ترین عواملی که بر کیفیت آب تأثیر می گذارند اشاره شده است.

جدول 1. مناسب بودن آب با غلظت های مختلف کل جامدات محلول (TDS)

نظرات TDS (ppm).

کمتر از 1000 این آب ها نباید بار جدی برای هیچ طبقه ای از طیور ایجاد کنند.

1000 تا 2999 این آبها باید برای همه طبقات طیور رضایت بخش باشد. آنها ممکن است باعث ایجاد مدفوع آبکی شوند (به ویژه در سطوح بالاتر) اما نباید بر سلامت یا عملکرد تأثیر بگذارند.

3000 تا 4999 اینها آبهای ضعیفی برای طیور هستند که اغلب باعث فضله آبکی، افزایش تلفات و کاهش رشد می شوند.

5000 تا 6999 اینها آبهای قابل قبولی برای طیور نیستند و تقریباً همیشه نوعی مشکل ایجاد می کنند، به خصوص در محدوده های بالایی که کاهش رشد و تولید و یا افزایش تلفات احتمالاً رخ خواهد داد.

7000 تا 10000 این آب ها برای طیور نامناسب هستند اما ممکن است برای سایر دام ها مناسب باشند.

بیش از 10000 این آب ها نباید برای هیچ دام و طیور استفاده شود.

منبع: شورای ملی تحقیقات، 1974. مواد مغذی و مواد سمی در آب برای دام و طیور، آکادمی ملی علوم، واشنگتن، دی سی.

آلاینده های معدنی

طیف گسترده ای از مواد معدنی معمولا در آب آشامیدنی یافت می شود. به طور معمول، آنها در غلظت های نسبتا کم یافت می شوند و هیچ آسیبی ندارند (جدول 2).

مواد شیمیایی طبیعی

آلاینده یا مشخصه حداکثر عملکرد سطح آلاینده / نکات مربوط به لوله کشی

کل باکتری 0/ml 100/ml 0/ml مطلوب است.

باکتری کلیفرم 0/ml 50/ml 0/ml مطلوب است.

pH 6.8 تا 7.4 —- pH کمتر از 6.0 مطلوب نیست و سطوح پایین تر ممکن است به لوله کشی و تجهیزات آسیب برساند. سطوح زیر 6.3 ممکن است عملکرد را کاهش دهد. کلسیم، منیزیم، آهن و منگنز با pH بیش از 7.0 مقیاس سختی تشکیل می دهند.

سختی کل 100ppm

6 دانه

– سطوح سختی کمتر از 60 به طور غیرعادی نرم هستند. بالای 180 خیلی سخته

کلسیم 60 میلی‌گرم در لیتر — اگر سطح سدیم بالاتر از 50 میلی‌گرم در لیتر باشد، سطوح کمتر از 14 میلی‌گرم در لیتر ممکن است مضر باشد. هنگامی که سطح کلسیم و منیزیم ترکیبی از mg/l 100 بیشتر شود، پوسته پوسته شدن شدید محتمل است.

کلرید 250 میلی گرم در لیتر —-

مس 1.0 میلی گرم در لیتر 1.3 میلی گرم در لیتر سطوح بالاتر باعث ایجاد بو و طعم بد می شود.

آهن 0.3 میلی گرم در لیتر 0.3 میلی گرم در لیتر سطوح بالاتر باعث ایجاد بو و طعم بد می شود.

سرب 0.015 mg/l 0.1 mg/l سطوح بالاتر سمی هستند. مرغ های پرورش دهنده و بوقلمون ها ممکن است در سطوح پایین تر تحت تاثیر قرار گیرند. اندام های تناسلی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

منگنز 0.05 میلی گرم در لیتر 0.05 میلی گرم در لیتر سطوح بالاتر باعث ایجاد بو و طعم بد می شود.

منیزیم 100 میلی گرم در لیتر 100 میلی گرم در لیتر سطوح بالاتر اثر ملین دارد (125+). اگر سطح سولفات بالا باشد سطوح بیشتر از 50 میلی گرم در لیتر ممکن است بر عملکرد تأثیر بگذارد. هنگامی که سطح کلسیم و منیزیم ترکیبی از mg/l 100 بیشتر شود، پوسته پوسته شدن شدید محتمل است.

نیترات 10 میلی گرم در لیتر 20 میلی گرم در لیتر سطوح از 3 تا 20 میلی گرم در لیتر ممکن است بر عملکرد تأثیر بگذارد.

نیتریت 0.4 میلی گرم در لیتر 2 میلی گرم در لیتر جوجه های جوان در سطوح 1 میلی گرم در لیتر بسیار آسیب پذیر هستند.

سدیم 250 میلی گرم در لیتر 250 میلی گرم در لیتر سطوح بالای 50 میلی گرم در لیتر اگر سطح سولفات یا کلرید بالا باشد ممکن است بر عملکرد تأثیر بگذارد.

سولفات 25 میلی گرم در لیتر 250 میلی گرم در لیتر سطوح بالاتر اثر ملین دارد. اگر سطوح منیزیم و کلرید بالا باشد، سطوح بالای 50 میلی گرم در لیتر ممکن است بر عملکرد تأثیر بگذارد.

روی —- 1.50 میلی گرم در لیتر سطوح بالاتر سمی هستند.

آلومینیوم (Al) 5.0 فلورین (F) 2.0

آرسنیک (As) 0.2 سرب (Pb) 0.1

بور (B) 5.0 منگنز (Mn) طعم بی مزه @ 0.05

کادمیوم (Cd) 0.05 جیوه (Hg) 0.01

کروم (کروم) 1.0 نیکل (نیکل) 1.0

Cobolt (Co) 1.0 سلنیوم (Se) 0.05

مس (مس) 0.5 روی (روی) 25.0

رنگ، طعم، بو

آب آشامیدنی باید شفاف، بی مزه، بی بو و بی رنگ باشد. به عنوان یک مشاهده کلی، رنگ قهوه ای مایل به قرمز ممکن است وجود آهن را نشان دهد، در حالی که رنگ آبی نشان دهنده وجود مس است. سولفید هیدروژن با بوی تخم مرغ فاسد مشخص می شود.

سولفید هیدروژن همچنین ممکن است با آهن ترکیب شود و آب سیاه (سولفید آهن) را تشکیل دهد که ممکن است وجود باکتری های کاهنده سولفات را نیز دخیل کند. طعم می تواند تحت تاثیر وجود نمک ها باشد و طعم تلخ معمولاً با وجود سولفات های آهن و منگنز همراه است.

باکتری ها

وجود میکروارگانیسم ها معمولاً در نتیجه آلودگی سطحی توسط مواد آلی است و می تواند منجر به عملکرد ضعیف شود. وجود باکتری های کلیفرم به طور کلی به آلودگی مدفوعی آب آشامیدنی ناشی از رواناب به آب های سطحی یا زیرزمینی مربوط می شود. در حالت ایده آل، آلاینده های باکتریایی نباید در آب آشامیدنی وجود داشته باشند و سطوح قابل اندازه گیری باید صفر باشد. ضد عفونی کردن منبع آب می تواند آلودگی های باکتریایی را از بین ببرد.

نمونه های گرفته شده برای آزمایش باکتری باید به روش استریل تهیه شود و ممکن است لازم باشد در منبع و در نقاط استراتژیک گرفته شود تا هر گونه مشکلی مشخص شود. این نمونه ها باید ظرف 24 ساعت پس از کشیدن نمونه به مرکز آزمایش تحویل داده شوند.

pH

اسیدیته یا قلیایی بودن آب با pH اندازه گیری می شود. PH 7 نشان دهنده خنثی بودن آب، PH کمتر از 7 نشان دهنده اسیدیته و pH بیشتر از 7 نشان دهنده قلیایی بودن آب است. آب با pH پایین می تواند ناخوشایند باشد، برای تجهیزات خورنده باشد و ممکن است تأثیر منفی بر عملکرد داشته باشد.

آب با pH بالا نیز غیرقابل قبول است زیرا نشان دهنده سطوح بالای کلسیم و منیزیم است که می تواند سیستم های آبیاری را مسدود کند. طیور آب را از سمت اسیدی بهتر از طرف قلیایی می پذیرند.

PH چاه های خصوصی ممکن است حتی در همان شهرستان بسیار متفاوت باشد. سیستم های آب شهری تمایل به pH بالاتر تا 9.0 دارند.

کدورت / تانن

کدورت ناشی از معلق شدن موادی مانند سیلت، خاک رس، جلبک ها یا مواد آلی در آب است. سطوح کدورت بالای 5 پی پی ام باعث ایجاد آب ناخوشایند و نشان دهنده آلودگی سطحی است.

آب کدر را می توان برای حذف آلاینده های خاص و جلوگیری از گرفتگی خطوط آب فیلتر کرد. تانن ها در آب تقریباً در هر مکانی که مقادیر زیادی از پوشش گیاهی پوسیده شده است وجود دارد. تانن ها می توانند رنگی کم رنگ مایل به زرد تا قهوه ای به آب بدهند.

کل جامدات محلول

اندازه گیری کل جامدات محلول (TDS) یا شوری، سطوح یون های معدنی محلول در آب را نشان می دهد. نمک های کلسیم، منیزیم و سدیم اجزای اولیه ای هستند که به TDS کمک می کنند.

سطوح بالای TDS رایج ترین آلاینده هایی هستند که مسئول ایجاد اثرات مضر در تولید طیور هستند. جدول 1 دستورالعمل های پیشنهادی توسط شورای ملی تحقیقات (1974) را برای مناسب بودن آب طیور با غلظت های مختلف جامدات محلول در کل (TDS) ارائه می دهد که غلظت کل همه عناصر محلول در آب است.

سختی

سختی به وجود مواد معدنی محلول مانند کلسیم و منیزیم به صورت بی کربنات یا سولفات اشاره دارد و به صورت معادل کربنات کلسیم بیان می شود. تمایل آب به رسوب صابون و تشکیل رسوب را اندازه گیری می کند. آب سخت معمولاً با تجمع رسوبات و تشکیل رسوب در اجزای سیستم آبیاری همراه است.

سختی معمولاً برای طیور مضر نیست مگر اینکه یونهای خاصی در مقادیر سمی وجود داشته باشند. سطوح بالای سولفات منیزیم (MgSO4) ممکن است باعث افزایش مصرف آب، فضولات مرطوب و کاهش تولید شود. سختی زیاد ممکن است اثربخشی داروها، ضدعفونی‌کننده‌ها و پاک‌کننده‌های مصرف‌شده با آب را کاهش دهد.

آلودگی نیتروژن منابع آب معمولاً به صورت نیترات و نیتریت اتفاق می افتد. هر دو نتیجه پوسیدگی بیولوژیکی مواد حیوانی یا گیاهی، کودهای شیمیایی یا فضولات حیوانی هستند.

وجود نیترات‌ها اغلب نشان‌دهنده آلودگی باکتریایی است، زیرا حضور آنها اغلب نتیجه مستقیم نشت آب سطحی از مزارع اطراف است که توسط مواد شیمیایی یا کود حیوانی بارور شده‌اند.

نیترات به خودی خود سمی نیست. با این حال، پس از مصرف، توسط میکروارگانیسم های موجود در دستگاه روده حیوان به شکل سمی نیتریت تبدیل می شود.

پس از جذب در جریان خون، نیتریت به شدت به هموگلوبین متصل می شود و در نتیجه ظرفیت حمل اکسیژن خون را کاهش می دهد. مسمومیت مزمن نیترات باعث رشد ضعیف، بی اشتهایی و هماهنگی ضعیف می شود.

مطالعات نشان می دهد که سطوح نیتروژن نیترات موجود در آب آشامیدنی به میزان 3 تا 5 میلی گرم در لیتر باعث کاهش سرعت رشد جوجه های گوشتی می شود.

غلظت‌های بالای سولفات‌ها می‌توانند با منیزیم ترکیب شوند و نمک اپسوم یا نمک‌های سدیم را تشکیل دهند که باعث ایجاد اثر ملین می‌شوند و می‌توانند باعث ایجاد بستر مرطوب شوند.

غلظت بالای سدیم یا کلرید نیز ممکن است باعث افزایش مصرف آب و افزایش رطوبت بستر شود. سطوح بالای سولفات همچنین ممکن است در جذب روده ای سایر مواد معدنی مانند مس اختلال ایجاد کند.

سطوح بالای منیزیم تنها در حضور سطوح بالای سولفات مشکل ساز است، زیرا ترکیب آنها نمک اپسوم را تشکیل می دهد. تشکیل رسوب در سیستم آبیاری را می توان به میزان زیاد یا ترکیبی از سولفات، منیزیم یا کلسیم نسبت داد.

سطوح بالای آهن ممکن است باعث رشد باکتری ها شود که می تواند منجر به اسهال شود. هنگامی که شکل آهنی آهن موجود در آب چاه در معرض هوا قرار می گیرد، به فرم هیدروکسید آهن تبدیل می شود که معمولاً به آن آب زنگ زده می گویند.

سایر آلاینده های موجود در آب ممکن است شامل آفت کش ها، علف کش ها، بقایای صنعتی، فرآورده های نفتی و فلزات سنگین مانند سرب یا کادمیوم باشد. شناسایی چنین آلاینده‌هایی دشوارتر است و به روش‌های آزمایشی پرهزینه‌تری نیاز دارند.

تصفیه آب مرغداری

روش‌های مختلفی در دسترس هستند که می‌توانند ناخالصی‌هایی را که بر کیفیت آب تأثیر منفی می‌گذارند، کاهش داده یا از بین ببرند. گزینه ها شامل موارد زیر است.

کلرزنی

کلرزنی رایج ترین روشی است که برای تصفیه آب برای آلودگی باکتریایی و حذف موثر باکتری ها از منبع آب استفاده می شود. کلر را می توان از طریق یک نسبت دهنده درون خطی تجویز کرد.

توصیه های کلی این است که سطح 2 تا 3 پی پی ام را در دورترین نوشیدنی از تناسب دهنده داشته باشید. سطح کلر را می توان به راحتی با استفاده از کیت تست استخر کنترل کرد.

دستورالعمل برای کلرزنی

پرندگان در بازار را تحت فشار شدید گرمایی کلر نکنید.

کلر باقیمانده را در آبخوری اندازه گیری کنید تا حداقل سطح ppm 1.0 در آبخوری وسط خانه حفظ شود.

کلرزنی را قطع کنید و قبل از واکسیناسیون محلول شیرخشک را برای خنثی کردن کلر مصرف کنید زیرا کلر واکسن ها را از بین می برد.

احتیاط کنید زیرا محلول های کلر اسیدی هستند و اغلب لاستیک نرم را اکسید می کنند.

نرم کننده ها

برای کاهش سختی از تجهیزات نرم کننده آب استفاده کنید. اکثر تجهیزات نرم کننده از تبادل یونی برای حذف موثر یون های کلسیم و منیزیم و جایگزینی آنها با یون های سدیم استفاده می کنند.

با این حال، سطوح TDS به سادگی جایگزین می شوند و افزایش غلظت سدیم آب رخ می دهد، که احتمالاً به سطوح غیر قابل قبولی می رسد. طیور عموماً نسبت به افزایش سطح سدیم حساس هستند، بنابراین تولیدکنندگان باید در انتخاب و استفاده از تجهیزات نرم‌کننده آب احتیاط کنند.

پلی فسفات ها

پلی فسفات ها ترکیبات شیمیایی هستند که عمدتاً برای جلوگیری از تجمع رسوب در سیستم های آبیاری استفاده می شوند. آنها باعث می شوند که آلاینده های معدنی با سهولت بیشتری وارد محلول شوند.

دستگاه های الکتریکی/مغناطیسی. دستگاه های الکتریکی یا مغناطیسی مواد معدنی مرتبط با تجمع رسوب را با تغییر بارهای الکتریکی آنها در محلول نگه می دارند.

میزان مصرف آب

قبل از شروع بحث در مورد کیفیت، ممکن است خوب باشد که به طور خلاصه به میزان مصرف آب توسط حیوانات توجه کنیم. این اطلاعات ممکن است در برنامه ریزی سیستم های آب دام کمک کننده باشد.

مصرف آب بسته به تعدادی از شرایط فیزیولوژیکی و محیطی در محدوده نسبتاً گسترده ای متفاوت است، به طوری که تخمین ها در معرض خطای قابل توجهی هستند. این شرایط شامل نوع و جثه حیوان، شیردهی یا عدم شیردهی، میزان فعالیت، نوع و میزان رژیم غذایی مصرفی، شرایط آب و هوایی و عوامل دیگر است.

محدوده های معمول برای مصرف آب حیوانات بالغ در معیارهای کیفیت آب که توسط FWPCA در سال 1968 منتشر شده است، به شرح زیر خلاصه شده است:

مصرف آب

گالن در روز

جوجه 8-10 در 100 پرنده

بوقلمون 10-15 در 100 پرنده

عوامل موثر در کیفیت آب

بیشتر آب های زیرزمینی یا سطحی برای دام ها رضایت بخش هستند. با این حال، برخی از آنها منجر به عملکرد ضعیف یا حتی مرگ در حیوانات محدود به آنها نمی شود.

سایر عوامل در موارد نادر، آب‌های طبیعی ممکن است حاوی عناصر سمی خاصی مانند آرسنیک، جیوه، سلنیوم، کادمیوم و غیره باشند یا با مواد رادیواکتیو آلوده شوند. در حالی که اینها ممکن است به حیواناتی که این آب ها را می نوشند آسیب برساند، نگرانی اصلی ما این است که در گوشت، شیر یا تخم مرغ تجمع نکنند و آنها را برای مصرف انسان ناامن کند.

زمانی که دلیل موجهی برای مشکوک بودن به حضور آنها در سطوح بیش از حد وجود داشته باشد، باید تحلیل هایی برای آنها انجام شود.

آفت کش های آلی پایدار به عنوان آلاینده در اکثر آب های سطحی یافت شده اند. با این حال، غلظت آنها در این آب ها به قدری کم است (به دلیل حلالیت کم آنها در آب) که برای دام ها مشکلی ایجاد نمی کنند.

گاهی اوقات، رشد جلبک های سنگین در توده های آبی راکد یا کم جریان رخ می دهد. چند گونه از اینها تحت برخی شرایط می توانند سمی باشند. ما هیچ آزمایشی برای این سموم نداریم و در حال حاضر فقط می‌توانیم توصیه کنیم از هرگونه منبع آب راکد برای دام استفاده نکنید.

تفسیر تجزیه و تحلیل آب

شوری راهنمای استفاده از آب های شور برای دام در جدول I ارائه شده است. قضاوت قابل توجهی باید در استفاده از این راهنما اعمال شود. حاشیه‌های ایمنی معقولی در آن تعبیه شده است و رعایت آن باید از مرگ و میر یا خسارات اقتصادی به استثنای موارد نادر جلوگیری کند.

نیترات ها نظرات مربوط به استفاده از آبهای حاوی نیترات در جدول II نشان داده شده است. در استفاده از این جدول، توجه به نحوه بیان محتوای نیترات در گزارش آنالیز مهم است. برخی آن را در قسمت در میلیون (ppm) نیتروژن نیترات (NO3N) بیان می کنند. برخی دیگر آن را به صورت قسمت در میلیون نیترات (NO3) یا نیترات سدیم (NaNO3) بیان می کنند. رابطه بین این روش های مختلف بیان آن به شرح زیر است:

1 ppm نیتروژن نیترات = 4.43 ppm نیترات یا 6.07 ppm نیترات سدیم. با داشتن مقدار کل مواد جامد محلول در آبهای دامی کمتر از 1000 ppm یا رسانایی کمتر از 1400 micromhos/cm در دمای 25 درجه سانتیگراد، نیازی به تعیین نیترات نیست.

قلیایی بودن

آبهایی با قلیائیت کمتر از 1000 ppm برای همه طبقات دام و طیور رضایت بخش در نظر گرفته می شوند. بالاتر از این غلظت احتمالاً رضایت بخش نیستند، اگرچه برای بزرگسالان ممکن است در غلظت های کمتر از 2500 پی پی ام آسیب کمی داشته باشند، مگر اینکه کربنات ها بیش از بی کربنات ها وجود داشته باشند.

متفرقه

آب ممکن است در برخی موارد بخش یا حتی تمام نیاز حیوان به مواد معدنی خاص را تامین کند. با این حال، به عنوان یک قاعده کلی، سهم آنها در مورد مواد معدنی هیچ اهمیت عملی ندارد.

آب های سخت اغلب به عنوان علت سنگ های ادراری (سنگ کلیه یا آب شکم) مطرح شده اند. شواهد تجربی نشان می‌دهد که این درست نیست، اما سختی ممکن است در واقع به جلوگیری از انواع خاصی از تشکیل سنگ کمک کند.

نتایج تجزیه و تحلیل آب به روش های مختلفی بیان شده است. برخی از این راه ها و ارتباط متقابل آنها در زیر نشان داده شده است:

یک قسمت در میلیون (ppm) به معنای یک پوند در هر میلیون پوند آب است. برای تمام اهداف عملی، میلی گرم در لیتر (mg/l)، میلی گرم در کیلوگرم (mg/kg)، و قسمت در میلیون (ppm) به همین معناست. یک دانه در هر گالن معادل حدود 17 قسمت در میلیون است.

آب های بسیار شور اغلب به اشتباه به عنوان آب های قلیایی شناخته می شوند. آنها ممکن است بسیار قلیایی باشند یا نباشند، و معمولاً چنین نیستند. گاهی از آنها به عنوان آب های سخت یاد می شود. اگر بیشتر شوری آنها به شکل نمک های سدیم باشد، ممکن است در واقع آب های نرم باشند، زیرا سختی عمدتاً به دلیل کلسیم و منیزیم است.

جدول I. راهنمای استفاده از آب شور برای دام و طیور.

کل مواد جامد محلول

(قطعات/میلیون)* نظرات

کمتر از 1000 از نظر مواد جامد محلول، این آب باید برای همه طبقات دام عالی باشد.

1000 تا 2999 این آب باید برای همه طبقات دام رضایت بخش باشد. آبهایی که به حد بالایی نزدیک می شوند ممکن است باعث ایجاد مقداری مدفوع آبکی در طیور شوند، اما نباید بر سلامت یا تولید پرندگان تأثیر منفی بگذارند.

3000 تا 4999 این آب باید برای دام راضی کننده باشد. اگر به آن عادت نداشته باشند، ممکن است برای چند روز از نوشیدن آن امتناع کنند، اما به موقع با آن سازگار می شوند. اگر نمک های سولفات غالب باشند، ممکن است اسهال موقتی را نشان دهند، اما این نباید به آنها آسیب برساند. با این حال، آب ضعیف تا نامطلوب برای طیور است. ممکن است باعث مدفوع آبکی شود و به خصوص نزدیک به حد بالایی ممکن است باعث افزایش مرگ و میر و کاهش رشد به خصوص در طیور بوقلمون شود.

5000 تا 6999 این آب را می توان برای دام هایی که باردار یا شیرده هستند استفاده کرد، بدون اینکه آسیب جدی به سلامت یا بهره وری آنها وارد شود. ممکن است اثرات مسهلی داشته باشد و حیوانات تا زمانی که به آن عادت نکنند از آن خودداری کنند. برای طیور رضایت بخش نیست.

7000 تا 10000 این یک آب ضعیف دام است که نباید برای مرغ و خوک استفاده شود. می توان از آن برای نشخوارکنندگان مسن تر و کم تولید یا اسب هایی که باردار یا شیرده نیستند با ایمنی مناسب استفاده کرد.

بیش از 10000 این آب برای همه طبقات دام نامناسب در نظر گرفته می شود.

* هدایت الکتریکی بیان شده بر حسب میکرومس در سانتی‌متر در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌تواند جایگزین کل جامدات محلول شود بدون اینکه خطای بزرگی در تفسیر ایجاد شود.

جدول II. راهنمای استفاده از آب های حاوی نیترات برای دام و طیور.

محتوای نیترات*

(ppm نیترات نیتروژن) نظرات

کمتر از 100** شواهد تجربی تا به امروز نشان می دهد که این آب نباید به دام و طیور آسیب برساند.

100 تا 300 این آب به خودی خود نباید به دام و طیور آسیب برساند. هنگامی که خوراک حاوی نیترات باشد، این آب می تواند به میزان زیادی به نیترات مصرفی اضافه کند تا آن را خطرناک کند. این می تواند در مورد گاو یا گوسفند در طول سال های خشکسالی و به ویژه در مورد آب های حاوی سطوح نیترات که به حد بالایی نزدیک می شوند، نگران کننده باشد.

بیش از 300*** این آب می تواند باعث مسمومیت معمولی نیترات در گاو و گوسفند شود و استفاده از آن برای این حیوانات توصیه نمی شود. از آنجا که این میزان نیترات به میزان قابل توجهی به شوری کمک می کند و همچنین به دلیل اینکه کارهای تجربی با سطوح نیتروژن نیترات بیش از این ناچیز است، از استفاده از این آب برای خوک، اسب یا طیور نیز باید خودداری شود.

* شامل نیتروژن نیتریت است.

** کمتر از 443 پی پی ام نیترات یا کمتر از 607 پی پی ام نیترات سدیم.

*** بیش از 1329 پی پی ام نیترات یا بیش از 1821 پی پی ام نیترات سدیم.

*برگرفته از GPE-1401، تالیف O.E. اولسون و دی.جی. فاکس، دانشگاه ایالتی داکوتای جنوبی

کیفیت آب آشامیدنی برای طیور

دلایل افزایش تعداد باکتری ها

برای اطلاعات بیشتر در مورد ساخت و نگهداری چاه، نسخه‌هایی از «قوانین حاکم بر حفاظت از منابع آب خصوصی»، بخش 1700، از دپارتمان منابع انسانی کارولینای شمالی، بخش خدمات بهداشتی، بخش بهداشت محیط، و «معیارهای استانداردهای ساخت چاه» درخواست کنید. و استانداردهای قابل اجرا برای تامین آب و دیگر نوع چاه‌ها، کد اداری کارولینای شمالی، عنوان 15، زیرفصل 2C، از کمیسیون مدیریت زیست‌محیطی، بخش مدیریت محیط‌زیست، دپارتمان منابع طبیعی و توسعه جامعه کارولینای شمالی.

کنترل سطوح میکروبی

استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای حفظ سطح ایمن باکتریایی در یک چاه بسیار آلوده توصیه نمی شود. هر روش ضد عفونی کننده احتمالاً در برخی زمان ها شکست می خورد و طیور را در معرض سطوح بالای باکتری قرار می دهد.

تنها روش صحیح، از بین بردن منبع آلودگی است. اگر این امکان پذیر نیست، ساخت یک چاه جدید ممکن است بهترین جایگزین باشد.

حتی اگر منبع آب سطح باکتری پایینی داشته باشد، طیور ممکن است در معرض میکروارگانیسم‌هایی قرار بگیرند که در آبخوری‌ها رشد می‌کنند. از آنجایی که این موجودات می توانند بسیار سریع رشد کنند، آبخوری ها باید هر روز به درستی تمیز شوند. کلرزنی یا استفاده از سایر ضدعفونی‌کننده‌ها در آب همراه با تمیز کردن خوب آب‌کن، روشی مؤثر برای کنترل سطوح میکروبی است.

کلرزنی

کلرزنی با استفاده از یک تناسب درون خطی (دستگاهی برای تزریق دقیق نسبت کلر به خط آب) در عملیات طیور موفقیت آمیز بوده است اگر میزان کلر باقیمانده در آبخوری ها حداقل 1 میلی گرم در لیتر (mg/l) باشد. با این حال، هنگامی که آب در معرض هوا قرار می گیرد، کلر محلول به سرعت از بین می رود.

برای تعیین دقیق سطح کلر باقیمانده در آبی که طیور می‌نوشد، غلظت کلر باید با استفاده از یک آزمایش استاندارد (مانند روش orthololidine) در اسرع وقت پس از نمونه‌برداری از آبخوری‌ها اندازه‌گیری شود.

مواد شیمیایی طبیعی

تعداد زیادی از مواد شیمیایی به طور طبیعی در آب چاه وجود دارد. آنها معمولاً در مقادیری وجود دارند که با متابولیسم یا عملکردهای گوارشی مرغ یا بوقلمون تداخلی ندارند. با این حال، زمانی که سطوح برخی از مواد شیمیایی از تعادل خارج می شود، می توانند – به تنهایی یا در ترکیب با سایر مواد شیمیایی – بر عملکرد طیور تأثیر بگذارند.

سدیم. سطوح بیش از حد سدیم (Na) اثر ادرارآور دارد. سطح طبیعی سدیم در آب حدود 32 میلی گرم در لیتر است. مطالعات نشان می دهد که سطح سدیم 50 میلی گرم در لیتر برای عملکرد جوجه های گوشتی مضر است اگر سطح سولفات نیز 50 میلی گرم در لیتر یا بالاتر و سطح کلرید 14 میلی گرم در لیتر یا بالاتر باشد.

کلرید. مصرف بیش از حد کلرید (Cl) اثر مضری بر متابولیسم دارد. سطح کلرید 14 میلی گرم در لیتر برای آب چاه طبیعی در نظر گرفته می شود. مطالعات نشان داده است که سطح 14 میلی گرم در لیتر در آب آشامیدنی در صورت ترکیب با 50 میلی گرم در لیتر سدیم می تواند برای جوجه های گوشتی مضر باشد. اگر سطح سدیم در محدوده نرمال باشد، سطح کلرید تا 25 میلی گرم در لیتر مشکلی ایجاد نمی کند.

سولفات. سطح بالای سولفات (SO4) اثر ملین دارد. سطوح حدود 125 میلی‌گرم در لیتر برای آب چاه طبیعی در نظر گرفته می‌شود، اما سطوح پایین‌تر از 50 میلی‌گرم در لیتر می‌تواند تأثیر منفی بر عملکرد سطح سدیم یا منیزیم 50 میلی‌گرم در لیتر یا بیشتر داشته باشد.

منیزیم. یکی از علائم سطح بالای منیزیم (Mg) مدفوع شل است. سطح طبیعی منیزیم در آب چاه حدود 14 میلی گرم در لیتر است. این ماده شیمیایی ممکن است با سولفات تداخل داشته باشد. مطالعات نشان می‌دهد که منیزیم به تنهایی در 68 میلی‌گرم در لیتر بر عملکرد جوجه‌های گوشتی تأثیر منفی نمی‌گذارد، اما اگر سطح سولفات 50 میلی‌گرم در لیتر یا بیشتر باشد، سطح 50 میلی‌گرم در لیتر می‌تواند مضر باشد.

سایر مواد شیمیایی غلظت بیش از حد بالا یا پایین سایر مواد شیمیایی می تواند علائم قابل تشخیصی ایجاد کند. مقادیر بیش از حد منگنز (Mn) می تواند مشکل طعم ایجاد کند. مس (Cu) بیش از حد می تواند به آب طعم تلخ بدهد و ممکن است باعث آسیب کبد شود. سطوح بالای فسفات (PO4) ممکن است نشان دهنده آلودگی فاضلاب باشد.

به نظر نمی رسد کلسیم (Ca) در سطوح بالای 400 میلی گرم در لیتر اثر منفی داشته باشد و به نظر می رسد که سطح 35 میلی گرم در لیتر یا بیشتر ممکن است مطلوب باشد. نشان داده نشده است که سطوح بالای آهن (Fe) – تا 25 میلی گرم در لیتر – برای عملکرد جوجه های گوشتی مضر باشد، اگرچه رنگ آمیزی آبپاش ها در سطوح بسیار پایین تر مشهود است.

دستورالعمل هایی برای سطوح آهن، سرب (Pb) و روی (An) در آب آشامیدنی در جدول 1 فهرست شده است.

گرفتن نمونه آب

نتایج تجزیه و تحلیل آب تنها در صورتی قابل اعتماد خواهد بود که نمونه ها به درستی برداشت شوند. اداره بهداشت شهرستان شما احتمالاً مایل به همکاری با شما در به دست آوردن نمونه های آب و آزمایش آنها برای باکتری ها و مواد شیمیایی در آزمایشگاه های اداره بهداشت دولتی خواهد بود.

آزمایشگاه های تجاری نیز با پرداخت هزینه آزمایش آب را انجام خواهند داد. حتماً به طور خاص درخواست کنید که نمونه های شما از نظر مواد شیمیایی و سایر عواملی که می تواند برای تولید طیور مضر باشد و همچنین وجود میکروارگانیسم ها آزمایش شود.

هنگام جمع‌آوری نمونه، به یاد داشته باشید که ابتدا باید اجازه دهید آب برای چند دقیقه جریان داشته باشد تا نمونه تازه نماینده به خروجی آب برسد. خروجی باید با شعله زدن یا روش مناسب دیگر استریل شود و نمونه باید در ظرف استریل شده قرار گیرد.

در صورت دقیق بودن آزمایشات باکتریایی، نمونه باید ظرف 24 ساعت به آزمایشگاه آزمایش برسد.

اصلاح مشکلات آب

اگر با مشکل کیفیت آب مواجه هستید، درمان آب ممکن است کمک کننده باشد. با این حال، بهتر است اولویت اول را به یافتن علت اصلی کیفیت پایین آب داده و در صورت امکان مشکل را اصلاح کنید. در برخی موارد ممکن است نیاز به یافتن منبع متفاوتی از آب باشد.


همچنین بخوانید :

چگونگی حذف نیترات آب در دستگاه تصفیه آب

پکیج تصفیه فاضلاب دامداری

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *