تصفیه آب

آیا تا به حال به ماهیت آب توجه کرده اید؟

مولکول آب

آب ماده ای بی رنگ و بی بوست که در سراسر زمین یافت می شود. آب از میلیاردها مولکول تشکیل شده است. هر مولکول از یک اکسیژن و دو اتم هیدروژن ساخته شده است. پیوندهای کووالانسی قوی  این اتم ها را در کنار هم نگه داشته اند.آب در سه شکل گاز ، جامد و مایع  روی زمین یافت می شود .هریک از حالت های آب وابسته به دمای آن است.

اشکال مختلف آب 

70 درصد کل کره ی زمین از آب تشکیل شده و به صورت مایع در رودخانه ها ، نهرها و اقیانوس ها جریان دارد. با افزایش دما در دریاچه ها ، اقیانوس هاو …، مقداری آب از مایع به گاز تبدیل شده .وابرهای رطوبت زا را به وجود می آورند. هنگامی که این ابرها بر روی دریاها یا خشکی های سردتر شناور می شوند ، مقداری از رطوبت به صورت باران یا برف می بارد. با بارش برف و باران آب  به نقاط کم ارتفاع ( سفره های آب زیرزمینی و سطوح آب زیرزمینی )نفوذ می کند . و یا به صورت رود جاری میشود. این رودخانه ها به نهرها سرازیر می شوند ، که به نوبه خود به رودخانه های بزرگترو یا دریاچه ها سرازیر می شوند. سرانجام ، این آبها به دریا سرازیر می شوند و چرخه را دوباره شروع می کنند.

در قطب های شمالی و جنوبی آب به شکل جامد یعنی یخ موجود است. و در اتمسفر به صورت گاز (بخار) یافت می شود.همه موجودات زنده به گونه ای برای زنده ماندن بر روی زمین به آب نیاز دارند. مردم می توانند هفته ها بدون غذا بمانند ، اما می توانند تنها چند روز بدون آب زندگی کنند.

آب شیرین برای زندگی حیاتی است و در عین حال یک منبع محدود است. از کل آبهای روی زمین ( 70 درصد)، فقط 3٪ آب شیرین است.الباقی به شکل آب شور در اقیانوس ها و دریاها یافت می شوند. آب شیرین در یخچال ها ، دریاچه ها ، رودخانه ها ، نهرها ، تالاب ها و حتی آبهای زیرزمینی یافت می شود.آب شیرین اگرچه برای جوامع طبیعی و انسانی حیاتی است ، اما توسط نیروهای بیشماری از جمله توسعه یافتگی جامعه بشریت، گرمایش زمین و … تهدید می شود.

آلودگی آب 

همه ما می دانیم که آب برای زندگی بسیار مهم است ، اما به هر حال آن را با روش های مختلف آلوده می کنیم. این مشکل گسترده آلودگی آب سلامت انسان و محیط زیست  را به خطر می اندازد. آب ناسالم و آلوده سالانه بیشتر از جنگ و خشونتهای دیگرتلفات دارد. با این حال ، منابع آب آشامیدنی ما بسیارمحدود است (کمتر از 1 درصد آب شیرین ).بنابراین راهکارهایی برای استفاده صحیح از آب و تصفیه کردن همین منابع محدود و بازیابی آن به چرخه استفاده بسیار حائز اهمیت است.

آلودگی اغلب به شکل مواد شیمیایی و یا حضور میکروارگانیسم ها در آب دیده میشود.از آنجایی که آب حلال بسیار قوی است مواد سمی مزارع ، شهرها و کارخانه ها به راحتی در آن حل شده و با آن مخلوط  و باعث آلودگی می شوند.

راهکاری برای تصفیه

راهکارهای مختلفی برای تصفیه آب وجود دارد ازجمله استفاده از سیستم های آب شیرین کن، فیلترهای شنی، کربنی، فیلتراسیون uf، ازن تراپی، تزریق مواد شیمیایی و …. .لازم به ذکر است دراکثر مواقع به دلیل آلودگی زیاد آب نیاز به استفاده همزمان چند سیستم تصفیه خواهیم داشت.شرکت بهساز آب طی 14 سال تجربه فعالیت خود در این زمینه آماده ارئه خدمات متنوع به شما عزیزان است.