آیا آب باران قابل آشامیدن است؟

آیا آب باران قابل آشامیدن است؟


آیا می توانید آب باران بنوشید ؟

آب جزء ضروری تقریباً همه اشکال زندگی است. در واقع، آب تقریباً 60 درصد از بدن انسان را تشکیل می دهد .

بدن شما آب را از طریق انواع فرآیندهای بیولوژیکی طبیعی مانند تعریق و دفع مواد زائد از دست می دهد. نوشیدن مقدار زیادی آب در هر روز به جبران ضررها و حفظ سلامت و عملکرد بهینه بدن کمک می کند.

بسیاری از مردم عادت دارند آب آشامیدنی خود را از شیر، چاه، چشمه، رودخانه یا حتی یک بطری تامین کنند – اما ممکن است تعجب کنید که آیا نوشیدن آب باران بی خطر است یا خیر.

این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد نوشیدن آب باران بدانید، به علاوه چند نکته برای اطمینان از ایمن بودن آب آشامیدنی شما برای مصرف مرور می‌کند.

ایمنی آب آشامیدنی باران

هیچ چیز ذاتاً ناامن یا مشکلی در نوشیدن آب باران وجود ندارد، تا زمانی که آب باران تمیز باشد. در واقع، بسیاری از جوامع در سراسر جهان به آب باران به عنوان منبع اصلی آب آشامیدنی خود وابسته هستند.

گفته می شود، همه آب های باران برای نوشیدن بی خطر نیستند.

چندین عامل فیزیکی و محیطی می توانند به سرعت آب باران تازه و تمیز را به یک خطر بالقوه برای سلامتی تبدیل کنند. این می تواند حاوی انگل ها، باکتری های مضر و ویروس ها باشد و از لحاظ تاریخی با شیوع بیماری مرتبط بوده است .

آب بارانی که در مناطق بسیار آلوده می‌بارد یا با آلاینده‌هایی مانند مدفوع حیوانات یا فلزات سنگین در تماس است، ممکن است برای مصرف انسان مناسب نباشد

بنابراین، شروع به جمع آوری و نوشیدن آب باران توصیه نمی شود، مگر اینکه 100٪ مطمئن باشید که برای مصرف انسان تمیز و ایمن است.

آیا آب باران قابل آشامیدن است؟
آیا آب باران قابل آشامیدن است؟

نکاتی برای افزایش ایمنی آب باران

عوامل مختلفی می توانند بر ایمنی آب باران شما تأثیر بگذارند، از جمله میزان بارندگی در منطقه جغرافیایی شما، میزان آلودگی هوا، روش ها و ابزارهای مورد استفاده برای جمع آوری، تصفیه، آزمایش و ذخیره آب

انواع خاصی از باکتری‌ها، ویروس‌ها یا انگل‌ها را می‌توان با جوشاندن آب از بین برد، اما برخی دیگر ممکن است نیاز به درمان شیمیایی قبل از نوشیدن آب داشته باشند

برای از بین بردن آلاینده های شیمیایی مانند فلزات سنگین، ممکن است نیاز به استفاده از سیستم تصفیه آب نیز داشته باشید .

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، آب بارانی که برای مصارف شرب جمع‌آوری می‌شود باید فیلتر، ضدعفونی و به طور منظم آزمایش شود

اگر نمی توانید این فرآیندها را به طور موثر انجام دهید، توصیه می شود که از آب باران جمع آوری شده فقط برای مقاصد دیگر مانند باغبانی، شستن لباس ها یا حمام کردن استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که مکان های خاصی در خصوص جمع آوری آب باران محدودیت های قانونی دارند. به این ترتیب، اگر قصد اجرای سیستم جمع‌آوری آب باران را دارید، مطمئن شوید که مقدار جمع‌آوری شده و همچنین روش جمع‌آوری در منطقه شما مجاز است.

آیا نوشیدن آب باران فوایدی برای سلامتی دارد؟

اگر یک جستجوی گذرا در اینترنت در مورد مزایای نوشیدن آب باران انجام دهید، ادعاهای زیادی خواهید یافت که نشان می دهد این آب جایگزین سالم تری برای تقریباً هر منبع آب دیگری است.

با این حال، اکثر این ادعاها با شواهد علمی قوی پشتیبانی نمی شوند.

اگرچه نوشیدن آب باران تمیز می تواند یک روش کاملاً سالم برای هیدراته کردن باشد، اما به طور قابل توجهی برای سلامتی شما مفیدتر از نوشیدن آب از سایر منابع تمیز نیست.

یکی از ادعاهای متداول سلامت آب باران این است که قلیایی تر از آب لوله کشی است و بنابراین pH خون شما را افزایش می دهد تا قلیایی تر شود.

با این حال، نه آبی که می نوشید – و نه غذاهایی که می خورید – به طور قابل توجهی pH خون شما را تغییر نمی دهند.

بدن شما یک سیستم کارآمد برای حفظ pH خون شما در 7.4 دارد. بسیاری از حیاتی ترین عملکردهای بدن شما به حفظ دقیق سطح pH خون شما بستگی دارد و هر گونه انحراف ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد .

علاوه بر این، آب باران معمولا قلیایی نیست. در عوض، کمی اسیدی است و pH آن در حدود 5.0-5.5 است. همچنین اگر آن را از محیطی با آلودگی هوای زیاد جمع آوری می کنید، ممکن است بسیار اسیدی تر از آن باشد .

سایر ادعاهای رایج در مورد مزایای سلامتی نوشیدن آب باران شامل بهبود هضم و حذف موثرتر مواد زائد بدن شما است. اینها هر دو ویژگی نوشیدن آب تمیز به طور کلی هستند و منحصر به آب باران نیستند.

پس بهترین روش خرید دستگاه تصفیه آب است.

دستگاه تصفیه آب خانگی تولید شده در شرکت بهساز آب با توجه به هزینه های نگهداری آن بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است و در طول شبانه روز آب آشامیدنی با بهترین سختی در اختیار دارید.

دستگاه تصفیه آب خانگی RO TECH ، جز بهترین برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی محسوب میشود و با توجه به مشخصات انواع دستگاه تصفیه آب خانگی موجود در مراکز فروش بازار ایران، از امکانات بیشتری برخوردار است.


همچنین بخوانید :

تمیز کردن غشا در سیستم اسمز معکوس RO

تصفیه خانه فاضلاب چیست؟

5 مزیت سلامتی مبتنی بر علم نوشیدن آب کافی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *